Rozmowa z Anetą Popiel -Machnicą – Prezes Fundacji Belle Epoque


Jaka jest idea cyklu „Mazowsze łączy pokolenia. DOMEK Z SERCEM 2022”?
Celem cyklu charytatywnych warsztatów twórczych jest łączenie pokoleń poprzez uczestnictwo w kulturze i wspólne działania kreatywne przedstawicieli różnych grup wiekowych – dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Projekt pokazuje, że wymiana wiedzy i połączenie umiejętności osób w różnym wieku pozwalają stworzyć coś niezwykłego i unikatowego. Uczestnicy pod kierunkiem naszych animatorek zdobywają nowe umiejętności, integrują się i świetnie bawią, działając przy tym charytatywnie na rzecz innych. Tegoroczna odsłona to już piąta edycja cyklu. Do tej pory zajęcia odbywały się w naszej przestrzeni muzealnej i brały w nich udział głównie rodziny ze stolicy. W zeszłym roku postanowiliśmy zaadresować ją do mieszkańców całego Mazowsza i przeprowadzić zajęcia w formie gościnnej. To był strzał w dziesiątkę, gdyż wciąż zgłaszają się do nas nowe ośrodki chętne nas ugościć.

Gdzie trafili państwo tym razem?
Wspaniale ugościła nas animatorka kultury – Jolanta Kownacka-Granica, która prowadzi w Łebkach Wielkich cudowne miejsce – Folkową Galerię Lalek. W zajęciach wzięło ponad 20 osób, które podczas warsztatów mogły wykazać się pomysłowością i kreatywnością w pracach manualnych.

Na czym polegają warsztaty?
5-godzinne spotkania warsztatowe odbywają się w dni wolne od pracy. Udział w zajęciach jest całkowicie bezpłatny. Uczestnicy warsztatów spotykają się jednorazowo w swoich lokalnych placówkach kulturalnych, by w 4-6 osobowych zespołach złożyć i ozdobić domki dla misiów – „Domki z sercem”. Na uczestników czeka szereg angażujących aktywności plastycznych: składanie mebelków i domków ze sklejki, szlifowanie, malowanie, wycinanie, oklejanie kolorowymi papierami, projektowanie i wykonanie dodatków do wnętrz, a także dyplomy pamiątkowe i… fantastyczna atmosfera.

Gdzie trafiają gotowe domki?
Kilkanaście domków, które powstają w ramach każdego z cykli, zostaje przekazane do mazowieckich placówek medycznych i opiekuńczych dla dzieci. Domki, które powstały w ramach zeszłorocznej i tegorocznej edycji są przekazywane do największej na Mazowszu placówki specjalizującej się w psychiatrii dziecięcej, zlokalizowanej w Warszawie, przy ul. Koszykowej 79A, nowo otwartego Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii. Doświadczenie poprzednich edycji pokazało, że „Domki z sercem: są efektywnym narzędziem pracy lekarzy i terapeutów, a także odwracają uwagę małych pacjentów od niejednokrotnie przykrych i stresujących procedur medycznych.

Kto jest organizatorem projektu?
Organizatorem cyklu warsztatów jest Fundacja Belle Époque prowadząca Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie – niepubliczną, pozarządową instytucję kultury. Muzeum otrzymało w zeszłym roku tytuł Najlepszej Atrakcji Turystycznej w województwie mazowieckim.

Kto może wziąć udział w projekcie?
Zapraszamy instytucje kultury (np. ośrodki kultury, kluby seniora, koła gospodyń, biblioteki) z małych miejscowości położonych na terenie województwa mazowieckiego. Wszystkich zainteresowanych projektem przedstawicieli instytucji kultury, prosimy o mailowe zgłoszenie na adres: domekzsercem@muzeum-domkow.pl
Partnerem Projektu jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Partnerem medialnym projektu jest Polskie Radio Dzieciom.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Muzeum MuzeumDomkow.pl , oraz na Facebooku facebook.com/MuzeumDomkow/

Rozmawiała Jolanta Kownacka

 

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska