Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy oraz nadania ciechanowskiemu dworcowi imienia porucznika Romana Dziemieszkiewicza, pseudonim „Pogoda” i „Adam”, dyrektor Festiwalu Filmowego NNW Arkadiusz Gołębiewski uhonorował rodzinę Dziemieszkiewiczów Sygnetem Niepodległości.


Przypomnijmy, wyróżnienie to przyznawane świadkom historii bohatersko walczącym o wolność oraz niepodległość kraju.

– Północne To jest dobry moment, żeby podziękować i uhonorować Romana Dziemieszkiewicza, ale tak naprawdę całą rodzinę Dziemieszkiewiczów. Trzech braci, którzy walczyli o tę Polskę i za nią oddali życie – podkreślił Arkadiusz Gołębiewski dyrektor Festiwalu Filmowego NNW. – Niezłomna postawa “Roja” przez dziesięciolecia obrosła w legendy, mity siejąc postrach wśród komunistów i lokalnych partyjnych karierowiczów. Cała rodzina Dziemieszkiewiczów poddana została represjom, wieloletnim więzieniom a nawet najmłodszy z braci Jerzy, zmarł w tragicznych do dnia dzisiejszego jednoznacznie nie wyjaśnionych oklicznościach. Po latach nazwisko Dziemieszkiewiczów w Ciechanowie wraca z wyjątkowo siłą. Jednostka 5MBOT nosi imię Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. “Rój”, a dworzec PKP imię Romana Dziemieszkiewicza ps. ” Pogoda” – dodał.

Ponadto Arkadiusz Gołębiewski podziękował PKP za tak ważną i piękną inicjatywę jaką było nadanie ciechanowskiemu dworcowi imienia Romana Dziemieszkiewicza, pseudonim „Pogoda” i „Adam”.

Sygnet Niepodległości został wręczony na ręce Marka Dziemieszkiewicza bratanek porucznika Romana Dziemieszkiewicza, ps. „Pogoda” i „Adam” i starszego sierżanta Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”

 

Mil.

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
PAWLOWSKI-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
PAWLOWSKI-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska