11 lutego o godz. 15.00 zapraszamy do muzealnej Oranżerii na Koncert nr 627 pt. „The rest is history – jak romantyczna gitara poznała się z fortepianem” Na muzealnej scenie wystąpi muzyczne małżeństwo, koncertujące jako Walicki-Popiołek Duo, czyli Aleksandra Popiołek-Walicki – fortepian oraz Jakub Walicki – gitara.

Artyści za pomocą jednego z mniej oczywistych połączeń instrumentów zaprezentują szeroki program od kompozycji Fryderyka Chopina po słynne “Libertango” Astora Piazzolli.
Aleksandra Popiołek-Walicki oraz Jakub Walicki współpracują od 2014 roku. Są absolwentami Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Ukończyli studia podyplomowe na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2022 r. Aleksandra Popiołek-Walicki uzyskała tytuł doktorski. To doceniani twórcy transkrypcji na gitarę i fortepian oraz wykonawcy dedykowanych im utworów współczesnych. Laureaci licznych konkursów muzyki kameralnej o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Bilety już dostępne na naszej stronie – link w komentarzu, i w sklepiku muzealnym.
Po Koncercie we Dworze Krasińskich odbędzie się spotkanie w ramach Galerii Jednego Obrazu. Tym razem zaprezentowana zostanie praca Zygmunta Rozwadowskiego (1870-1950) zatytułowana „Napoleon w Smorgoniach”.

Pochodzący z 1903 r. obraz jest własnością Muzeum Sztuki w Łodzi.

Zygmunt Rozwadowski był polskim malarzem oraz scenografem, a także nauczycielem we lwowskiej Szkole Przemysłowej. Współpracował z Janem Styką oraz Wojciechem Kossakiem przy tworzeniu Panoramy Racławickiej (był asystentem Kossaka przy tworzeniu scen batalistycznych). W jego malarstwie dominują tematy batalistyczne okresu wojen napoleońskich a także listopadowego zrywu niepodległościowego. W końcowym okresie twórczości pojawiają się sceny rodzajowe oraz pejzaże tatrzańskie.
Prezentowany obraz przedstawia moment opuszczenia przez Cesarza Francuzów Wielkiej Armii w Smorgoniach (tuż po przekroczeniu rzeki Berezyna). 5 grudnia 1812 r. w Smorgoniach (obecnie na terenie Białorusi w obwodzie grodzieńskim) Napoleon odłącza się od swoich żołnierzy i udaje się w podróż do Paryża, gdzie opozycja chce doprowadzić do zamachu stanu. Komendę nad pozostającymi w Rosji wojskami przekazuje swojemu szwagrowi – marszałkowi Muratowi, z którym żegna się na ganku polskiego dworku w Smorgoniach.

Przypominamy, że w każdą drugą niedzielę miesiąca można do nas dojechać linią M (wyjazd z zajezdni ZKM godz. 14:02, powrót z Opinogóry godz. 17:00).

Reklama
Tesali
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama16
reklama16
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska