Wczoraj odbyło się odsłonięcie rzeźby w Parku Miejskim im. T. Kościuszki. Według legendy młynarz Przaśnik był założycielem miasta. Autorem rzeźby jest lokalny artysta plastyk, Krzysztof Miecznikowski.

Po odsłonięciu mozna było ogladać wystawę „Złoty wiek Przasnysza” w Muzeum Historycznego w Przasnyszu, gdzie prezentowany był m.in. film opowiadający legendę o młynarzu Przaśniku:

“Pewnego dnia książę Konrad I Mazowiecki wraz ze swoją drużyną udał się na polowanie. Kiedy wypatrzył w leśnej gęstwinie jelenia, nie bacząc na towarzyszy pognał za nim co sił. Po niedługim czasie książę zgubił drogę i w zapadającym zmroku, zaczął błądzić pośród leśnych odstępów drzew. Przypadkowo nad rzeką napotkał młyn w którym jak się okazało żył młynarz Przaśnik wraz z rodziną. Młynarz pomimo, iż nie wiedział kim jest zbłąkany, ugościł go najlepiej jak potrafił i udzielił noclegu.  Na drugi dzień księcia odnaleźli jego wojowie  i wówczas zdumiony Przaśnik dowiedział się, jak znamienitego gościa podejmował w swym skromnym domostwie. Książę w podziękowaniu za gościnę wyniósł Przaśnika do godności szlacheckiej i obdarzył obszernymi włościami. Kazał również pobudować miasto, które od nazwiska młynarza nazwał Przasnyszem” – czytamy w legendzie o założeniu miasta. 

red. 
fot. UM Przasnysz

Reklama
Tesali
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama13
reklama13
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska