Rok 2020 w Dziale Biblioteka i Archiwum Muzeum Romantyzmu w Opinogórze upłynął pod znakiem intensywnych prac polegających na zabezpieczeniu unikatowych zbiorów archiwalno-bibliotecznych.

Motywacją do podjęcia działań zabezpieczających cenne obiekty biblioteczno-archiwalne była ochrona przed rozwojem toksycznych mikroorganizmów mających destrukcyjny wpływ na obiekty o podłożu papierowym oraz uchronienie przed ewentualnym skażeniem pozostałych obiektów znajdujących się w budynku muzealnej Oficyny. Dezynfekcja zasobu została przeprowadzona w specjalistycznej komorze fumigacyjnej.
Działania dezynfekujące oraz czyszczenie z kurzu, zabrudzeń i martwej tkanki grzybowej obiektów tego wymagających zostały uzupełnione o kompleksową konserwację. Potrzebę przeprowadzenia zabiegów renowacyjnych i naprawczych zidentyfikowano w przypadku XVII-wiecznego, francuskojęzycznego starodruku ze względu na jego wartość historyczną. Stan zachowania nie pozwalał na dalsze użytkowanie bez ingerencji konserwatorskiej, a brak jakichkolwiek działań pogłębiałby proces degradacji.
Zabezpieczony księgozbiór i zasób archiwalny będą przechowywane w odpowiednio do tego przygotowanych pomieszczeniach, które dodatkowo zostały wyposażone w oczyszczacze powietrza, niezbędne do utrzymania prawidłowych parametrów w pomieszczeniach magazynowych oraz urządzenia do pomiarów wilgotności względnej i temperatury powietrza.
Zadanie zostało sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Agnieszka Wichowska, Kierownik Działu Biblioteka i Archiwum Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Znajdź nas na FB

Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Ogłoszenie
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider