W ubiegłym tygodniu Państwowa Komisja Wyborcza zakończyła proces rejestracji komitetów wyborczych w październikowych wyborach do Sejmu i Senatu. Łącznie PKW zarejestrowała 86 komitetów: 43 komitety wyborców, 41 komitetów partyjnych i dwa komitety koalicyjne. Wybory parlamentarne odbędą się 15 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. Znamy już pełne listy kandydatów, którzy powalczą o mandaty.

Do Sejmu

Prawo i Sprawiedliwość

Minister sportu Kamil Bortniczuk otwiera listę Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu.  Na liście PiS ubiegających się o mandat poselski w okręgu nr 16 na drugim miejscu znalazł się wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, na trzecim miejscu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, a na kolejnych miejscach m.in.: szefowa klubu radnych tego ugrupowania w Płocku Wioletta Kulpa oraz  obecna posłanka Anna Cicholska. Z nr 6. o mandat będzie ubiegał także wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski.   Tuż za nim Waldemar Olejniczak. Ósemką  na  liście jest wiceminister ochrony środowiska i klimatu Jacek Ozdoba.

“Siedmiu obecnych parlamentarzystów znajduje się na tej liście. I to nie jest przypadek. To jest wyznaczenie naszego celu na te wybory. Celujemy w siedem mandatów” – podkreślił lider listy.

Koalicja Obywatelska

Liderem listy Koalicji Obywatelskiej  w okręgu płocko-ciechanowskim będzie tak jak poprzednio Marcin Kierwiński. Tuż za nim Elżbieta Gapińska. Trzeci na liście jest Ciechanowianin Adam Krzemiński. W poprzednich wyborach nie udało mu się zdobyć mandatu.

Konfederacja

Jedynką na płocko-ciechanowskich listach będzie Paweł Usiądek, a za nim Przemysław Waśkowski i Katarzyna Szadkowska.

Lewica

Listę Lewicy otwiera kobieta Paulina Piechna-Więckiewicz. Drugi na liście jest Marek Budzich, a trzecia Teresa Malinowska. Ostatnie miejsce na liście otrzymał były wójt gminy Ciechanów Marek Kiwit.

Trzecia Droga

Piotr Zgorzelski to lider list Trzeciej Drogi. Po raz pierwszy na listach wyborczych i od razu z drugiej pozycji staruje Marta Cienkowska. Trójka to Adam Orliński.

Do senatu

Choć więcej uwagi poświęca się walce o Sejm, to i wyścig o miejsca w Senacie budzi duże emocje. Zwłaszcza, że obowiązuje tam ordynacja większościowa, a więc wygrywa jeden kandydat, który zbierze najwyższy procent głosów.

Opozycja idzie do wyborów parlamentarnych zjednoczona, jeśli chodzi o walkę o mandaty w Senacie, żeby uniknąć rozbicia głosów. Zdecydowała się – podobnie jak w wyborach w 2019 – na współpracę, czyli tzw. pakt senacki. Uczestniczą w tym – Koalicja Obywatelska, Lewica, Trzecia Droga (koalicja PSL i Polskie 2050) oraz Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski. 

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu jest obecny Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski. 

Jego kontrkandydatem będzie Jan Maria Jackowski. W poprzednich wyborach parlamentarnych Jan Maria Jackowski ubiegał się o mandat senatora z list Prawa i Sprawiedliwości. Po tym jak krytycznie odnosił się do decyzji i komentował wypowiedzi rządzącej partii, został usunięty z klubu parlamentarnego PiS. Obecnie jest senatorem niezrzeszonym  i tym razem wystartuje z własnego komitetu. Należy dodać, że Jackowski otrzymał ciche poparcie paktu senackiego, gdyż opozycja nie wystawi kandydatów w okręgu, z którego startuje bezpartyjny senator.

Okręg wyborczy nr 16 w wyborach do Sejmu obejmuje Płock oraz powiaty: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, przasnyski, sierpecki, sochaczewski, żuromiński i żyrardowski, , natomiast okręg nr 39 to powiaty: ciechanowski, mławski, płoński, przasnyski i żuromiński.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października – na czteroletnią kadencję wybranych zostanie 460 posłów i 100 senatorów.

 

Mil.

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze2
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze2
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska