Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie ostrzegają przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze od mieszkańców Ciechanowa. Wczoraj na terenie miasta doszło do wyłudzenia pieniędzy metodą “na policjanta”. Seniorka uległa oszustce podającej się za policjantkę i przekazała kilkadziesiąt tysięcy złotych. 
– Wczoraj do 88-letniej mieszkanki Ciechanowa zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę. Oszustka nakłoniła seniorkę do przekazania sumy pieniędzy w celu pomocy jednemu z członków rodziny, który spowodował wypadek drogowy na terenie kraju. Niestety starsza kobieta uwierzyła w fałszywe informacje i przekazała oszustce kilkadziesiąt tysięcy złotych – poinformowała mł.asp. Aneta Janowska z KPP w Ciechanowie. 
– Przestępcy posługują się różnymi legendami i metodami mającymi ich uwiarygodnić oraz ciągle te metody modyfikują. Przestępcy wybierają swoje ofiary posługując się książkami telefonicznymi, gdzie widnieje imię, które wskazuje na to, że może to być starsza osoba. Pierwszy telefon od oszustów zawsze jest kierowany na telefon stacjonarny. Oszuści w taki sposób prowadzą rozmowę z ofiarą aby oszukiwana osoba nie
miała możliwości kontaktu z nikim postronnym, a dla potwierdzenia przedstawionej historii proponują aby wybrać nr alarmowy 112. Pamiętajmy, że aby nawiązać nowe połączenie należy rozłączyć prowadzoną rozmowę, inaczej wybranie numeru alarmowego jest niemożliwe. Najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się z Policją z innego aparatu telefonicznego – wyjaśnia policjantka.  – Pamiętajmy!!! Prawdziwi Policjanci nigdy nie informują osób postronnych o podejmowanych działaniach. Nigdy nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Jeśli zadzwoni telefon i Wasz rozmówca będzie przedstawiał się jako funkcjonariusz Policji, Prokurator czy bliski krewny i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania na jakikolwiek cel pieniędzy, natychmiast dzwońmy pod 112 po prawdziwych Policjantów!!!
Zwracamy się również z apelem do rodzin seniorów- ostrzegajmy naszych rodziców, dziadków. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności – doadaje. 

red. 

Znajdź nas na FB

Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Ogłoszenie
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider