Dostałeś wiadomość na komunikatorze od znajomego lub rodziny z prośbą o zapłatę za zakupy albo szybką pożyczkę z użyciem kodu płatności mobilnej? Lepiej sprawdź, czy na pewno wysłała ją osoba, którą znasz. Ciechanowscy policjanci odnotowali kolejne tego typu oszustwo. Sprawca włamał się na konto mieszkanki powiatu ciechanowskiego korzystającej z komunikatora i wysłał do jej znajomych prośbę o „pożyczkę”. Niestety jedna osoba, kierując się chęcią pomocy, przelała pieniądze w kwocie 2 tys. złotych.


Schemat działania oszustów jest zazwyczaj bardzo podobny. Najpierw włamują się na konto na portalu społecznościowym, przejmują je, a następnie rozsyłają do znajomych wiadomości, z prośbą o udostępnienie kodu systemu płatności mobilnej jednocześnie obiecując jak najszybszy zwrot pieniędzy. Osoba, która otrzymuje taką prośbę, będąc przekonana, że pomaga swojemu znajomemu, podaje kod systemu płatności mobilnej i zatwierdza transakcję w aplikacji mobilnej. Po otrzymaniu kodu oszuści najczęściej wypłacają gotówkę z bankomatu w innym regionie kraju lub płacą za zakupy w sieci.

W miniony piątek (23.02) do Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie zgłosiła się 44-letnia mieszkanka powiatu ciechanowskiego, która poinformowała, że ktoś włamał się na jej konto na portalu społecznościowym i wysłał z niego wiadomości do znajomych z prośbą o przekazanie kodu do szybkiej płatności w celu opłacenia zakupów. Niestety jedna osoba, która otrzymała prośbę o „pożyczkę”, dała się oszukać i przekazała kod systemu płatności mobilnych. Mieszkaniec powiatu ciechanowskiego w ten sposób stracił 2 tys. złotych.

Co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów?

Jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie.
Sprawdźmy najpierw, czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy, rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jeśli otrzymamy od znajomego prośbę o przekazanie kodu systemu płatności mobilnych – zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Pomoże to nam uniknąć nieprzyjemności.
Pamiętajmy o tym, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych.
Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów.

 

źródło:KPP 

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
PAWLOWSKI-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
PAWLOWSKI-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska