Planowana na sierpień XI Rekonstrukcja bitwy pod Mławą (Mazowieckie) nie odbędzie się. Powodem są za wysokie koszty przedstawione przez rekonstruktorów, którzy od 10 lat, we współpracy z mławskim samorządem. organizowali to widowisko, jedno z największych tego typu w Europie.
– Zbyt wysoki koszt przedstawiony przez rekonstruktorów jest powodem tego, że tegoroczne mławskie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się tylko w piątek 24 sierpnia, w centrum Mławy. Nie będzie rekonstrukcji bitwy na polu w Uniszkach Zawadzkich – poinformował mławski ratusz.
O prawie 100 000 zł różnią się oferty złożone przez spółkę Military Art w tym i w poprzednim roku. – Nie znamy odpowiedzi na pytania, dlaczego za dokładnie tą samą usługę rekonstruktorzy zażyczyli sobie teraz 98 400 zł czyli prawie 100 000 zł więcej niż w 2017 roku – powiedział w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej 20 lipca br. w Urzędzie Miasta Mława burmistrz Sławomir Kowalewski. Mimo że przygotowania do tegorocznej rekonstrukcji rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku, gdy miasto złożyło wniosek do wojska o udostępnienie współczesnego sprzętu wojskowego na piknik militarny, plany ostatecznie trzeba było zmienić. Jednak nie wyklucza iż widowisko zostanie zorganizowane w przyszłym roku.
A w tym roku na widzów oprócz stałych punktów programu – pikniku militarnego, obchodów oficjalnych oraz inscenizacji „Nalot bombowy na Mławę”, w tym roku przewidziano kilka dodatkowych atrakcji. W piątek 24 sierpnia o godz. 10:00 w Uniszkach Zawadzkich rozpocznie się I Drużynowy Bieg Żołnierski na 3000 m o Puchar Szefa Sztabu Generalnego WP oraz Burmistrza Miasta Mława. Bieg jest organizowany z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Natomiast wieczorem, po teatrze plenerowym, marszu do parku i zapaleniu zniczy pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się koncert pieśni patriotycznych. Na scenie wystąpią znani i cenieni w Mławie artyści scen warszawskich – Robert Szpręgiel oraz kwintet dęty Favori z solistami.
Lim.