27 maja w Ciechanowie odbędzie się wspólne świętowanie urodzin słynnej polskiej poetki i nowelistki okresu pozytywizmu. W 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej miasto przygotowało atrakcje dla dzieci i młodzieży. Plenerowa impreza obejmie zajęcia o literaturze, ekologii, konkurencje sportowe i zabawy ruchowe. W parku nad Łydynią wystawiona zostanie sztuka „Maria Konopnicka – czarodziejka osobliwa”. Można będzie wziąć udział w konkursie wokalnym „Zarapuj Konopnicką”.


Niezwykłe urodziny
W maju tego roku przypadają 180. urodziny związanej z Ciechanowem pisarki. W Parku im. Marii Konopnickiej już po raz drugi odbędą się wspólne obchody urodzin autorki, w których udział wezmą dzieci i młodzież z ciechanowskich placówek edukacyjnych.
27 maja (piątek) przedszkolaki i uczniowie, uczęszczający do miejskich placówek edukacyjnych, będą mogli świętować w plenerze, bawiąc się w konwencji utworów literackich. Będzie można wysłuchać znanych utworów Marii Konopnickiej, obejrzeć wystawę na temat autorki i wziąć udział w zabawie w łamigłówki literackie.

„Maria Konopnicka – czarodziejka osobliwa” autorstwa Teresy Kaczorowskiej
W trakcie urodzin odbędzie się premierowe wystawienie sztuki „Maria Konopnicka – czarodziejka osobliwa” autorstwa Teresy Kaczorowskiej. Publikacja została wydana w tym roku przez Związek Literatów na Mazowszu i sfinansowana przez miasto w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi. Na scenie w parku wystąpią aktorzy – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki w Ciechanowie, którzy wcielą się w postaci Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Hrabiego Adama Krasińskiego, Jana Bieleckiego czy Aleksandra Świętochowskiego.

„Zarapuj Konopnicką”
Miłośnicy rapu mogą przygotować się do wzięcia udziału w konkursie wokalnym „Zarapuj Konopnicką”. Będzie to możliwość autorskiej ekspresji muzycznej do tekstów autorki. Regulamin i szczegóły dotyczące konkursu będą dostępne na www.coekstudio.pl. Dla laureatów przewidziano nagrody.

Zajęcia z ekologii
Plenerowe urodziny uatrakcyjnią zajęcia o ekologii. W okolicach, gdzie znajdują się domki dla owadów obecny będzie pszczelarz, który opowie o zwyczajach pożytecznych owadów i opiece nad nimi. Dzieci i młodzież będą miały możliwość wspólnego sadzenia roślin ozdobnych w parku.

Na sportowo
Nie zabraknie też konkurencji sportowych i zabaw ruchowych. Dzieci i młodzież wezmą udział w grze terenowej na obszarze parku.

Do tegorocznych obchodów rocznicy urodzin pisarki dołączy się również Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, które we wrześniu 2022 r. zorganizuje konferencję naukową dotyczącą pisarki i jej związków z Ciechanowem. Wydarzenie patronatem objął prezydent Krzysztof Kosiński.

Wydarzenie organizują: Urząd Miasta Ciechanów, COEK Studio, MOSiR, Miejska Biblioteka Publiczna, Szkoła Podstawowa nr 6 im. T. Kościuszki oraz Związek Literatów na Mazowszu.

Red. /UM

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
ekoinstal
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
ekoinstal
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
Reklama Ciechanów
reklama-graw-graf-01
Reklama
Strony Internetowe Ciechanów
reklama-net
Ogłoszenie
ogloszenie
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska