Mieszkańcy mogą uzyskać dotację od miasta w wysokości nawet 50% kosztów zakupu urządzeń związanych z gromadzeniem i wykorzystaniem wód opadowych na ich posesjach. To m.in. zbiorniki na deszczówkę. W ramach zadania można aplikować też o dofinansowanie do 50% kosztów modernizacji istniejącego systemu deszczowego. Nabór wniosków rozpoczął się dziś (15 kwietnia). Potrwa do 15 maja.
Dotacja może być udzielona na dofinansowanie zadania obejmującego wykonanie systemów deszczowych, w szczególności:
-kosztów zakupu i montażu elementów wchodzących w skład systemu deszczowego do zatrzymywania i wykorzystywania opadu w miejscu jego powstania, tj.: zbiorników retencyjnych naziemnych o pojemności nie mniejszej niż 200 l, zbiorników retencyjnych podziemnych o pojemności nie mniejszej niż 1000 l tj. szczelnych zbiorników do gromadzenia wód opadowych, poprzez które woda nie infiltruje do ziemi, ale z których można pobierać wodę do ponownego wykorzystania,
-kosztów modernizacji istniejącego systemu deszczowego w celu poprawienia jego funkcjonowania.
Kto może ubiegać się o dotację?
O dotację miasta mogą ubiegać się osoby fizyczne (niebędące przedsiębiorcami) – właściciele posesji lub osoby posiadające inny tytuł prawny do nieruchomości położonych w granicach administracyjnych miasta Ciechanów. Dofinansowanie może wynieść do 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 500 zł na jedną nieruchomość.
Wniosek o udzielenie dotacji należy złożyć przed rozpoczęciem realizacji inwestycji będącej przedmiotem ubiegania się o dotację.
Nabór i ocena wniosków
Nabór wniosków trwa od 15 kwietnia 2025 r. do 15 maja 2025 r. Wzór wniosku znajduje się poniżej tekstu.
Dokumenty można składać osobiście w Biurze Obsługi Interesanta, ul. Wodna 1, 06-400 Ciechanów, przesłać na adres: Urząd Miasta Ciechanów, plac Jana Pawła II 6, 06-400 Ciechanów, elektronicznie za pośrednictwem e-PUAP (adres ePUAP: /ciechanow/skrytka) lub poprzez e-doręczenia (adres do e-Doręczeń Urzad Miasta Ciechanów: AE:PL-55671-46930-WSTVS-19).
W procesie oceny wniosków pod uwagę brana będzie m.in. wielkość powierzchni nawierzchni, z której zbierana będzie woda opadowa:
0-150 m2 – 1 punkt;
51-300 m2 – 2 punkty,
powyżej 301 m2 – 3 punkty;
W przypadku takiej samej liczby punktów decydująca będzie kolejność złożenia wniosku.
Czego nie obejmuje dofinansowanie?
Środków z dofinansowania nie można wykorzystywać na: przygotowanie dokumentacji opracowanej do planowanej inwestycji; inwestycje, których realizacja nie gwarantuje trwałego efektu ekologicznego, rozumianego jako ilość retencjonowanej wody opadowej wyrażonej w m3, przy założeniu, że im większa ilość tym większy efekt ekologiczny. Dotacja nie obejmuje infrastruktury technicznej związanej z zagospodarowaniem wód opadowych wykonywanej w ramach określonych pozwoleniem na budowę nowych inwestycji drogowych, mieszkaniowych, usługowych, przemysłowych.
Dotacja nie może pokrywać wydatków przeznaczonych na ten sam cel finansowanych z innych bezzwrotnych źródeł.
Dotacja dla danego Beneficjenta na daną nieruchomość przysługuje tylko raz. W przypadku, gdy tytuł prawny do nieruchomości przysługuje kilku osobom, przy składaniu wniosku wymagana jest zgoda wszystkich osób na udzielenie dotacji oraz ich uczestnictwo w jej rozliczeniu.
źródło:UM
fot. pixaby