Prawie 100 tys. zł zasili budżet miasta dzięki inwestycjom w nowoczesne rozwiązania oszczędzające prąd. W wyniku wymiany ponad tysiąca stu lamp oświetlenia na pętli miejskiej Ciechanów otrzymał od Urzędu Regulacji Energetyki świadectwa efektywności energetycznej, które następnie sprzedano.

System białych certyfikatów wprowadzono by przyspieszyć inwestycje modernizacyjne, mające wspomóc ograniczenie emisji zanieczyszczeń oraz zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państw Unii Europejskiej. Certyfikaty wydaje Urząd Regulacji Energetyki na podstawie określonych przepisów prawa. Stanowią prawa majątkowe i mają wartość pieniężną. Po otrzymaniu białych certyfikatów można je sprzedać. Certyfikaty kupują firmy sprzedające energię by nie ponosić tzw. opłat zastępczych.

Ciechanów pozyskał białe certyfikaty za zrealizowanie działań, które zwiększają efektywność energetyczną. Mowa tu o wymianie 1137 sztuk lamp oświetlenia na pętli miejskiej. Dzięki nim możliwe jest zmniejszenie zużycia energii przez obniżenie napięcia zasilania. Miasto rozpoczęło realizację tego projektu w 2022 r., kiedy znacząco wzrosły koszty energii dla samorządów. Przeprowadzony po wykonaniu inwestycji audyt wykazał znaczne oszczędności, co umożliwiło miastu ubieganie się o białe certyfikaty od URE.

Pozyskane przez ratusz certyfikaty zostały wystawione przez URE na Towarowej Giełdzie Energii S.A. i sprzedane przez Instytut Gospodarki Nieruchomościami za 103 tys. zł.

Środki po pomniejszeniu o podatek VAT i koszty obsługi transakcji zasilą budżet miasta i będą mogły zostać przeznaczone na nowe inwestycje lub realizację innych zadań na rzecz mieszkańców.

Ratusz planuje ubiegać się o pozyskanie kolejnych białych certyfikatów w związku z innymi przedsięwzięciami, które mogą być podstawą do ich otrzymania. W ostatnim czasie w Ciechanowie m.in. na nowe, energooszczędne wymieniono łącznie ponad dwa tysiące lamp oświetlenia ulicznego.

 

źródło:UM

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska