Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ciechanowie od dziś (12.08.2022r). przyjmuje wnioski o dodatek węglowy. Wzór wniosku można pobrać ze strony internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ciechanowie link.: http://mopsciechanow.pl/pliki lub w siedzibie jednostki pokoju nr.:29.

– Wnioski można składać w wersji papierowej w pokoju nr.: 29 bądź w skrzynce na wnioski zamieszczonej przy głównym wejściu do budynku lub drogą elektroniczną za pośrednictwem e-puap – informuje ciechanowski MOPS.
Ponadto MOPS prosi aby w celu sprawnego rozpatrzenia wniosku o dołączenie kopii deklaracji zgłoszenia lub wpisu źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

A ile węgla kupimy kiedy już otrzymamy 3tysiące złotych?
Spośród kliku losowo wybranych przez nas składów opału w powiecie ciechanowskim wszystkie oferują tonę węgla typu orzech za więcej niż 3 tys. zł. Są też składy węgla, które zawiesiły sprzedaż ze względu na brak towaru.

Zaporowe ceny lub brak dostępności surowca sprawiają, że niepewność rodzin, które ogrzewają domy węglem, jest coraz większa.

Głosy czytelników Czasu Ciechanowa, którzy obawiają się nadciągającego sezonu grzewczego, trafiają do nas od kilku tygodni. Ci, którzy chcieliby zrobić zapasy węgla na zimę, najczęściej alarmują o braku dostępności surowca albo o zaporowych cenach. Są też tacy, którzy już wcześniej zrobili zapasy i nadchodzącej zimy się nie boją.

– Każdego roku zaraz po zakończeniu sezonu grzewczego kupuję opał na kolejny rok. W tym roku też udało mi się już zakupić węgiel, jednak ceny już wtedy były wysokie, ale nie takie jak teraz. Za tonę płaciłem niewiele ponad tysiąc złotych. Tej zimy się nie boję bo mam czym palić, ale co będzie za rok, tego nie wiem – mówi naszej redakcji Pan Jan.

Jednak nie wszyscy mogli sobie pozwolić na zakup opału wcześniej. Teraz nie dość, że ceny są bardzo wysokie, to w wielu składach opału jest problem z zakupem, gdyż węgla brak.

– W naszym składzie węgiel jest dostępny, jednak ceny przekraczają 3 tys. zł. – usłyszeliśmy na jednym ze składów węgla.

– Mamy pusty plac. W sprzedaży mamy tylko ekogroszek – słyszymy w kolejnym punkcie.

– Zrobiłem zapasy już wcześniej i mam węgiel. Średnia cena to 3,5tys.zł. Ale będzie problem z dostępnością – informuje nas właściciel jednego ze składów węglowych na terenie powiatu ciechanowskiego.

– Średnia cena u nas to 3,3 tys.zł. Ale nie wykluczam, że cena wkrótce wzrośnie – informuje nas kolejny sprzedawca.

Wsparcie finansowe na węgiel może się okazać kroplą w morzu potrzeb. Jak się okazuje rządowy dodatek w wysokości 3000 zł nie wystarczy nawet na zakup jednej tony surowca.

– Razem z mężem mamy niecałe 3 tysiące emerytury. Żyjemy bardzo skromnie. Oszczędzamy na czym się da, jednak i tak niewiele udaje nam się odłożyć. Opał w tym roku jest strasznie drogi. Złożymy wniosek o dodatek węglowy. Kupimy tyle opału na ile nam starczy pieniędzy. Zawsze jest to dla nas spore wspracie przy tych cenach. Bez niego nie kupilibyśmy nawet 1 tony węgla – mówi naszej redakcji Pani Irena. 

Warto podkreślić, że mały, nowy i ocieplony dom zużywa średnio 3 tony węgla w sezonie zimowym, stare domy nawet 6 ton.

Mil.

 

fot. pixaby

 

 

treść

Znajdź nas na FB

Reklama
www
Z4ioDDNw
1050x320 a
scena-reklama-v3_5-
rudnik
reklama ciechanow
previous arrow
next arrow
www
Z4ioDDNw
1050x320 a
scena-reklama-v3_5-
rudnik
reklama ciechanow
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
cicholska
Reklama
teletronik
Reklama
1A_undersitlai_320x640
1A_undersitlai_320x640
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
biuro-wasik
Ogłoszenie
ogloszenie