Ciechanów wdraża system rowerów miejskich, dziś uruchomiona została usługa pilotażowa. Na początek powstały 4 stacje. Jeżeli pomysł sprawdzi się, system będzie rozbudowywany.
Pilotażowy system Ciechanowskiego Roweru Miejskiego składa się z 4 stacji: na placu Jana Pawła II (Ratusz), przy dworcu PKP, przy ul. Powstańców Wielkopolskich oraz przy ul. Armii Krajowej. Każda stacja wyposażona jest w terminal umożliwiający wypożyczenie roweru oraz w 12 stojaków rowerowych. Do dyspozycji są w sumie 32 rowery, w tym 28 standardowych, 2 tandemy i 2 dziecięce.
– Rower miejski to rozwiązanie, które jest coraz bardziej popularne i pojawia się w coraz większej liczbie miast na całym świecie. Krótko mówiąc – sprawdza się. Jestem przekonany, że mieszkańcy Ciechanowa będą chętnie z niego korzystać, gdyż jest to funkcjonalny, proekologiczny i sprzyjający kondycji oraz zdrowiu środek transportu. Rowerem można pojeździć, odstawić w innym miejscu, nie martwiąc się o przechowywanie go, czy wnoszenie po schodach. A do tego można jeździć za darmo lub uiszczając niewielką opłatę. To świetna propozycja m. in. dla osób, które nie mają własnego roweru. Tym sposobem można mieć ciastko i zjeść ciastko – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.
Z roweru skorzystać może każdy pełnoletni użytkownik. Osoby niepełnoletnie, które ukończyły 13 lat, muszą mieć zgodę opiekunów, a najmłodsi mogą korzystać z dziecięcych rowerów pod opieką dorosłych. Korzystanie z roweru (po wcześniejszej rejestracji) jest bezpłatne przez pierwsze 20 minut. Od 21 do 60 minut opłata wynosi 1 zł, od 61 do 120 minut – 2 zł, od 121 do 180 minut – 3 zł, od 181 do 240 minut i za każdą kolejną godzinę – 4 zł za godzinę. Maksymalna długość wypożyczenia roweru to 12 godzin. Wypożyczony rower można zwrócić na dowolnej stacji. By korzystać z systemu, trzeba założyć indywidualne konto klienta oraz mieć na nim co najmniej 10 zł (niewykorzystane środki podlegają zwrotowi w przypadku rezygnacji z korzystania z systemu). Rejestracja odbywa się na stronie: ciechanowskirower.pl
Aby wypożyczyć rower, należy podejść do terminala stacji wypożyczeń i postępować zgodnie z instrukcjami – wpisać numer telefonu, kod PIN i numer wypożyczanego roweru, po czym wypiąć rower z elektrozamka. Dostępna jest również bezpłatna aplikacja Nextbike na telefony komórkowe, która umożliwia m.in. wypożyczenie poprzez skanowanie kodu QR. Wypożyczanie możliwe jest całodobowo, każdego dnia w tygodniu w czasie trwania pilotażu. Po jego pozytywnym zakończeniu docelowo rower miejski na stałe ma ruszyć od wiosny 2019 roku, z większą liczbą stacji.
– Cieszę się, że także w Ciechanowie można korzystać z rowerów miejskich Nextbike Polska. Użytkownicy Ciechanowskiego Roweru Miejskiego uzyskują tym samym dostęp do ponad 14 tysięcy rowerów w Polsce. Przez najbliższe miesiące będziemy badać potrzeby mieszkańców i gości miasta tak, aby po zakończeniu pilotażu przekazać raport zawierający jego wyniki i rekomendacje – powiedział Jakub Giza z Nextbike Polska.
Rowery publiczne funkcjonują nie tylko w dużych miastach, jak Warszawa, Wrocław czy Poznań, ale także w mniejszych ośrodkach, np. w Szamotułach, Konstancinie-Jeziornie, Kołobrzegu, Stalowej Woli.
Ciechanów w przygotowywaniu koncepcji wdrożenia roweru miejskiego podjął współpracę ze stowarzyszeniem Ciechanowska Grupa Rowerowa.

źródło: UM Ciechanów