9 kwietnia wczesnym rankiem 84 ochotników z północnego Mazowsza rozpoczęło swoją przygodę z Wojskami Obrony Terytorialnej. Dziś zdają egzamin podsumowujący szkolenie podstawowe, a w najbliższą sobotę 41 z nich złoży przysięgę wojskową.

Przysięga wojskowa nowych terytorialsów odbędzie się 24 kwietnia o godz. 10:00 na terenie koszar wojskowych 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Roj”. Będzie to już trzecia przysięga w tym roku, a 20 w historii brygady. Złoży ją 41 ochotników, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z wojskiem. Podczas uroczystości towarzyszyć im będą bardziej doświadczeni koledzy i koleżanki, którzy równolegle uczestniczyli w 8 – dniowym szkoleniu wyrównawczym. Są to rezerwiści, którzy mają już za sobą służbę zasadniczą, zawodową czy przygotowawczą. Tego samego dnia przysięgi wojskowe odbędą się również w 2 innych brygadach na terenie kraju. Łącznie szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej wzbogacą się o 147 nowych terytorialsów z Warmii i Mazur oraz Mazowsza.

Kandydaci na terytorialsów tym razem pochodzą z 14 powiatów północnego Mazowsza oraz prawobrzeżnej Warszawy. Najliczniejszą grupę stanowią mieszkańcy stolicy oraz powiatu ciechanowskiego i legionowskiego. Wśród nowych ochotników jest 8 studentów, 2 nauczycieli, menagerowie, kilku pracowników Tramwajów Warszawskich, kierowcy zawodowi, pracownicy banków, ochroniarze. Terytorialna służba wojskowa przyciąga ludzi z ustabilizowaną sytuacją zawodową i rodzinną, ludzi z różnych środowisk, z różnymi pasjami, umiejętnościami i kwalifikacjami, którzy swoje dotychczasowe życie chcą wzbogacić o nowe doświadczenia. Nie rezygnując z pracy zawodowej, służą również Ojczyźnie. Właśnie ten czynnik stanowi o wyjątkowości i atrakcyjności terytorialnej służby wojskowej.

Szkolenie jakie przeszli ochotnicy w ciągu ostatnich 16 lub 8 dni jest dla nich wstępem do 3 – letniego cyklu szkolenia żołnierzy WOT. Tuż po przysiędze wojskowej każdy nowo zaprzysiężony żołnierz otrzyma grafik szkoleń rotacyjnych jakie są zaplanowane do końca 2021 roku, a już po miesiącu rozpocznie pierwsze ze szkoleń indywidualnych w ramach 3 – letniego cyklu.
W związku z sytuacją sanitarno – epidemiologiczną w sobotnim zaprzysiężeniu nie będą mogły wziąć udziału rodziny bliskich, dlatego brygada zapewni relację z uroczystości na kanale WOT na YouTube.

Najbliższe powołanie w szeregi mazowieckiej brygady odbędzie się 14 maja.

Aneta SZCZEPANIAK

fot. 5MBOT

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska