W dniach 25-26 lipca 2023 r. na terenie Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach zostały przeprowadzone eliminacje wojewódzkie do XX Kynologicznych Mistrzostw Policji. Przewodnicy psów służbowych z komend miejskich i powiatowych Policji w Radomiu, Płocku, Siedlcach, Ciechanowie, Grójcu, Szydłowcu i Węgrowie wraz z psami kategorii patrolowo-tropiącej przystąpili do konkursu.

Podczas eliminacji przewodnicy z psami służbowymi mierzyli się w 5 konkurencjach. Test wiedzy obejmował informacje z zakresu obowiązujących aktów prawnych, kursów specjalistycznych, zasad służby z psem, wymogów żywieniowych i zdrowotnych, anatomii psów oraz pierwszej pomocy. Największą wiedzą wykazał się mł. asp. Marcin Brzeziński przewodnik psa służbowego POGODA z Komendy Powiatowej Policji w Grójcu zdobywając 46 punktów na 50 możliwych.

W trakcie konkurencji Ogólne posłuszeństwa psa, ocenie poddano 10 zadań z zakresu posłuszeństwa psa, realizowanego zarówno przy nodze przewodnika, jak i na odległość oraz pokonywania przeszkód terenowych takich jak ściana, tunel, kładka, drabina. Najlepszym okazał się st. sierż. Przemysław Naguszewski z psem służbowym PANTERA z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie zdobywając 90 punktów na 100 możliwych.

Kolejną konkurencje stanowiła Praca węchowa psa. Zadanie polegało na podjęciu tropu śladu człowieka. Najlepiej z zadaniem poradzili sobie st. sierż. Dominik Szostek z psem SZACH z Komendy Miejskiej Policji w Płocku, mł. asp. Wojciech Gryzło wraz z psem służbowym NADIT z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, mł. asp. Grzegorz Kozłowski z psem NAWOJA z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach oraz asp. Ireneusz Łyżwa z psem IMBIR z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu.

Pościg bez kagańca z odrzuceniem niebezpiecznego przedmiotu, atakiem pozoranta na psa oraz obroną przewodnika to jedno z ćwiczeń, które psy kategorii patrolowo-tropiącej wykonują najchętniej. Różnica punktowa była niewielka, psy poradziły sobie znakomicie. Ostatnim zadaniem było Przeszukanie terenu w celu odnalezienia ukrytej osoby. Podobnie jak w poprzedniej konkurencji, rywalizacja była wyrównana.

Na zakończenie eliminacji, odbył się instruktaż z udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty poprowadził ratownik medyczny sierż. Paweł Nietrzebka z Komisariatu Policji w Mszczonowie Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie.

Klasyfikacja końcowa zawodników przedstawia się następująco:

I miejsce zajął st. sierż. Przemysław Naguszewski z psem służbowym PANTERA z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie.

II miejsce zajął mł. asp. Grzegorz Kozłowski z psem służbowym NAWOJA z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach.

III miejsce zajął sierż. Dominik SZOSTEK z psem służbowym Szach z Komendy Miejskiej Policji w Płocku.

Laureaci eliminacji odebrali z rąk Zastępcy Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu kom. Krzysztofa Maćkuli pamiątkowe puchary oraz dyplomy wraz z gratulacjami i życzeniami dalszych sukcesów. Psy służbowe otrzymały medale oraz smakołyki, które wręczyła st. asp. Edyta Sułkowska koordynator ds. psów służbowych z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. Sędzią głównym zawodów była st. asp. Edyta Sułkowska, a komisję sędziowską stanowili policjanci z Wydziału Prewencji KWP z siedzibą w Radomiu: podinsp. Daniel Wójcik, podinsp. Marcin Mąkosa, podinsp. Adam Roguski, sierż szt. Krzysztof Dukała.

Ogólnopolski finał XX Mistrzostw Kynologicznych Policji odbędzie się w dniach 18-22 września 2023 r. Skład reprezentacji wojewódzkiej stanowić będzie dwuosobowa drużyna przewodników z psami oraz kierownik.

Wydział Prewencji/st. asp. Edyta Sułkowska

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska