Mama z córką, kierownik sprzedaży, informatyk, studenci, nauczyciele – w szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiła kolejna liczna grupa mieszkańców północnego Mazowsza. W piątek 8 września br., ponad 100 ochotników postanowiło podjąć wyzwanie i rozpoczęło szkolenie podstawowe i wyrównawcze w ramach projektu „Wakacje z WOT”.

W piątek 8 września rozpoczęło się szkolenie wojskowe w koszarach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. To ostatnie z trzech zaplanowanych w tym roku szkoleń w ramach projektu „Wakacje z WOT”.
Wśród ponad stu osób, które z samego ranka pojawiły się w 5MBOT są reprezentanci takich specjalności jak: nauczyciel, fryzjerka, ratownik wodny, kierownik sprzedaży, informatyk. Ponad 30 proc. nowo powołanych ochotników stanowią kobiety. Wśród nich jest pani Joanna i jej córka Nikola.

– Na co dzień studiuję nanotechnologię na Politechnice Gdańskiej. Zdecydowałam się przyjść do wojska, żeby zdobyć trochę nowego doświadczenia, Na szkolenie przyszłam z mamą, stwierdziłyśmy, że razem będzie nam dużo łatwiej przejść przez te 16 dni, że będziemy się wspierać. – powiedziała szer. Nikola.

Podczas 16 dniowego szkolenia podstawowego nowi Terytorialsi zostaną przeszkoleni z zakresu praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii.

Zwieńczeniem „szesnastki” będzie tzw. pętla taktyczna – czyli egzamin, który zweryfikuje nabyte dotychczas umiejętności. Wszyscy ochotnicy, którzy przejdą pomyślnie ten sprawdzian złożą uroczystą przysięgę wojskową 23 września br. w Żurominie.


Po ukończeniu szkolenia podstawowego najmłodsi żołnierze 5MBOT przynajmniej jeden weekend w miesiącu poświęcą na doskonalenie wojskowego rzemiosła w batalionach rozlokowanych blisko swojego miejsca zamieszkania (Ciechanów, Komorowo, Siedlce i Zegrze Południowe).

 

źródło:5MBOT

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
optyk-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
optyk-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska