W pięciu lokalizacjach zamontowano inteligentne, bezdotykowe pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Te nowoczesne rozwiązanie technologiczne zwiększa poziom higieny, estetyki przestrzeni i pozwala odejść od odpowiedzialności zbiorowej za brak segregacji przez mieszkańców budynków wielorodzinnych.

Na kolejnych osiedlach Ciechanowa wprowadzane jest nowoczesne rozwiązanie technologiczne. 48 modułów nowoczesnych pojemników na odpady, które są higieniczne, bezdotykowe i pozwalają na skuteczną segregację w zabudowie wielorodzinnej zamontowano na ul. 11 Pułku Ułanów Legionowych 14 (podwórko skweru M. Konopnickiej), 11 Pułku Ułanów Legionowych 12, przy ul. Powstańców Wielkopolskich 16, ul. Szwanke 7 i 7a.

Urządzenia zastąpią dotychczas używane, plastikowe pojemniki na odpady, które znikną z przestrzeni wspólnych w powyższych lokalizacjach. Mieszkańcy 351 gospodarstw domowych i 22 lokali użytkowych na przełomie stycznia i lutego rozpoczną korzystanie z nowego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO).

– Zyskują mieszkańcy, ale też miasto, bo jesteśmy zobowiązani przepisami prawa do zwiększania poziomów recyklingu. Warto podkreślić, że organizacja gospodarki odpadami w Ciechanowie umożliwia utrzymanie jednej z najniższych w Polsce opłat za odbiór odpadów od mieszkańców – 13 zł od osoby – podkreślił prezydent Krzysztof Kosiński.

To pierwsze w Polsce rozwiązanie technologiczne, które pozwala na rozliczanie mieszkańców zabudowy wielolokalowej z prowadzonej zbiórki selektywnej dokładnie tak, jak mieszkańców domków jednorodzinnych. Otrzymują oni kody QR, które nakleja się na worki z posegregowanymi odpadami przed wyrzuceniem ich do pojemnika. Pojemniki zwiększają poziom higieny (ich klapy otwierają się automatycznie, bez konieczności dotykania) oraz estetyki przestrzeni. Nie dostają się do nich gryzonie i ptaki, odpadów nie rozwiewa wiatr. Dzięki temu na terenie, gdzie znajdują się urządzenia jest czysto. Zlikwidowany jest też problem podrzucania do pojemników odpadów przez osoby postronne, spoza danego osiedla. Śmieci nie można wrzucić bez posiadania kodu otwierającego urządzenia.

Poza pojemnikami dla mieszkańców SISO to cały system, umożliwiający miastu wieloaspektowe rozwiązanie problemu zbiórki odpadów w zabudowie wielorodzinnej. Możliwe jest na przykład kontrolowanie w czasie rzeczywistym poziomu zapełnienia pojemników. Z punktu widzenia logistyki i kosztów odbioru odpadów to szereg udogodnień i informacji, których do tej pory w gospodarce odpadami nie było. Przekłada się to na realne oszczędności związane z harmonogramem odbioru odpadów i podnoszenie poziomów recyklingu.

Wyposażenie kolejnych miejsc w zabudowie wielorodzinnej w nowoczesny system do zbiórki odpadów było możliwe dzięki środkom finansowym, które pozyskało miasto. Inwestycja w 95% została sfinansowana ze środków zewnętrznych, tj. Programu Inwestycji Strategicznych „Rządowy Fundusz Polski Ład” (kwota dofinansowania: 3 692,460 mln zł).

 

źródło: UM

 

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
optyk-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
optyk-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska