Od dziś, 12 marca wchodzą  zmiany w rozkładzie jazdy pociągów Kolei Mazowieckich oraz  PKP Intercity.

To ważne informacje dla osób dojeżdżających do pracy lub planujących podróż koleją. Korekta   rozkładu jazdy pociągów związana jest  z modernizacją na stacji Warszawa Zachodnia, co wpływa na wiele połączeń kolejowych. 

Od 12 marca wejdzie w życie korekta rozkładu jazdy, która obowiązywać będzie do 10 czerwca br. Najważniejsze zmiany wystąpią od 11 do 21 kwietnia. Związane one będą z ograniczeniem ruchu pociągów na linii średnicowej.

W tych dniach przejadą przez nią po 3 pociągi w kierunku wschodnim i 3 w kierunku zachodnim w ciągu godziny. W związku z tym część pociągów KM będzie kończyła bieg z pominięciem linii średnicowej – pociągi z kierunku zachodniego bieg kończyć będą na stacji Warszawa Główna lub Warszawa Zachodnia, a z kierunku wschodniego, na stacji Warszawa Wschodnia, Warszawa Centralna lub Warszawa Stadion.

W dalszym ciągu prowadzone są prace modernizacyjne stacji Warszawa Zachodnia, powodujące ograniczenia przepustowości oraz konieczność zachowania nocnych przerw technologicznych, podczas których nie odbywa się ruch pociągów w obrębie stacji.

Najważniejsze zmiany na poszczególnych liniach:

R2 Warszawa – Łuków

Od korekty rozkładu jazdy rozpocznie się wymiana systemu sterowania ruchem kolejowym na linii, co spowoduje bardzo duże ograniczenia w przepustowości oraz wydłużenie czasu przejazdu pociągów. Od 26 kwietnia przestaną kursować pociągi do/z Mrozów, natomiast od 19 maja znacznemu ograniczeniu ulegnie liczba pociągów do/z Mińska Mazowieckiego. Rozkład jazdy pociągów na tej linii będzie podlegał częstym modyfikacjom.

R3 Warszawa – Łowicz Główny

Na linii kontynuowane będą prace związane z przebudową stacji Ożarów Mazowiecki.
W dalszym ciągu ruch pociągów między stacją Ożarów Mazowiecki a Warszawa Gołąbki będzie się odbywał jednotorowo. Prowadzone prace spowodują utrudnienia w kursowaniu pociągów na tej linii.

R7 Warszawa – Dęblin

W dniach 2-7 czerwca, z uwagi na prace przygotowawcze do włączenia nowej linii kolejowej, w stacji Warszawa Wawer nastąpi ograniczenie w ruchu pociągów. Pociągi będą miały wydłużony czas przejazdu, a część z nich zostanie odwołana. W dniach 8-11 czerwca rozpoczną się zasadnicze prace związane z włączeniem nowej linii kolejowej w stacji Warszawa Wawer. Ruch pociągów na odcinku Warszawa Wawer – Warszawa Falenica zostanie wstrzymany (pociągi SKM Warszawa dojadą z Otwocka do stacji Warszawa Radość). Na odcinku Warszawa Wawer – Warszawa Falenica będzie kursować Zastępcza Komunikacja Autobusowa.

R8 Warszawa – Radom Główny/Skarżysko Kamienna

Zmienia się organizacja ruchu pociągów kursujących na linii nr 8 (pociągi z/w kierunku: Skarżysko-Kamienna, Radom Gł., Góra Kalwaria). Pociągi z/do Warszawy z tej linii będą kursować z dworca Warszawa Gdańska. Wybrane kursy rozpoczną/skończą bieg na stacji Warszawa Wschodnia. Pociągi zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach linii obwodowej, tj. na stacji Warszawa Wola, Warszawa Młynów (zapewniając dogodne skomunikowanie z drugą linią metra), Warszawa Koło oraz Warszawa Powązki. Pociągi KM nie będą już kursować do/z Piaseczna – w zamian kursować będą tam pociągi SKM Warszawa.

W terminach 19-21 maja, 26-28 maja, oraz 2-4 czerwca, od piątku w godzinach wieczornych do niedzieli, ruch pociągów na odcinku Warszawa Zachodnia peron 9 – Warszawa Gdańska będzie prowadzony po jednym czynnym torze. W tych dniach pociągi KM z kierunku Radomia Gł. i Góry Kalwarii skończą/rozpoczną bieg na stacji Warszawa Główna lub Warszawa Zachodnia. Natomiast pociągi KM z kierunku Działdowa i Nasielska kursujące w tych terminach rozpoczną/skończą bieg na stacji Warszawa Gdańska lub Warszawa Wola.

Od dnia obowiązywania korekty pociągi lotniskowe KM z/do Modlina będą kursowały przez stację Warszawa Centralna do/z stacji Warszawa Lotnisko Chopina.

Prosimy o zapoznanie się ze szczegółowym rozkładem jazdy dla poszczególnych linii, który znajduje się w zakładce Tabele rozkładów jazdy.

 

PKP Intercity również ogłosiło, że  zmiany w rozkładzie jazdy będą obowiązywać do 10 czerwca. Spółka wprowadza korektę z powodu prac inwestycyjnych na Warszawskim Węźle Kolejowym. Nowy rozkład ma zapewnić optymalne kursowanie pociągów PKP Intercity.

W celu ułatwienia wyszukiwania połączeń PKP Intercity wprowadza do swojej aplikacji oraz w systemie internetowej sprzedaży biletów funkcję metastacji. Jest ona dużym udogodnieniem dla podróżnych, bowiem dzięki niej w wyszukiwarce nie trzeba wpisywać dokładnej nazwy stacji. Wystarczy wpisać wyłącznie nazwę miejsca, w którym rozpoczyna i kończy się podróż, a system pokaże wszystkie połączenia dostępne z danego miasta czy miejscowości.

W praktyce oznacza to, że jadący z Warszawy do Krakowa podróżny nie musi wpisywać w wyszukiwarce “Warszawa Centralna”, a wystarczy że wpisze frazę “Warszawa”.

System pokaże wszystkie pociągi odjeżdżające z różnych stacji w stolicy. Podobnie jest z celem podróży – zamiast wpisywać “Kraków Główny” wystarczy wpisać “Kraków”, a system pokaże pociągi zatrzymujące się na różnych stacjach w stolicy Małopolski.

PKP Intercity twierdzi, że nowa funkcjonalność zapewni pasażerom bardziej elastyczne planowanie podróży oraz szybsze i wygodniejsze sprawdzenie dostępnych połączeń dla wybranych miast. 

red. 

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska