Tylko do końca czerwca można złożyć deklarację dotyczącą źródeł ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Obowiązek ten mają właściciele i zarządcy budynków. Nakłada go ustawa uchwalona przez parlament.

W przypadku budynków, w których źródła ciepła uruchomiono przed 1 lipca 2021 r. czas na złożenie deklaracji minie za niecałe dwa tygodnie – 30 czerwca 2022 r. Na zgłoszenie nowszych źródeł ogrzewania przewidziano 14 dni od ich uruchomienia.

Obowiązek złożenia deklaracji informującej o źródle ciepła ciąży na właścicielach lub zarządcach wszystkich budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w tym jednorodzinnych, wielorodzinnych czy handlowo-usługowych. Źródło ogrzewania trzeba zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). O terminie na złożenie deklaracji decyduje data uruchomienia źródła ciepła.

Zgłoszeniu podlegają wszystkie źródła ciepła. To między innymi miejska sieć ciepłownicza, kotły na paliwo stałe, kominki, kozy, ogrzewacze na paliwo stałe, piece kaflowe na paliwo stałe, kuchnie węglowe, bojlery gazowe, podgrzewacze a także pompy ciepła czy kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania.

Deklarację można złożyć przez Internet na stronie www.zone.gunb.gov.pl. Ta opcja jest dostępna dla osób, które posiadają profil zaufany albo e-dowód. Możliwe jest też dokonanie zgłoszenia w formie papierowej. Wypełniony dokument można wysłać listem albo złożyć osobiście w Biurze Podawczym Urzędu Miasta Ciechanów ul. Wodna 1, 06-400 Ciechanów.

Formularze oraz odpowiedzi na szczegółowe pytania dotycząc deklaracji są dostępne na stronie www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow#k2.

Właścicielem bazy CEEB jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Obowiązek złożenia deklaracji powstał w wyniku nowelizacji przez parlament ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Regulacje dotyczące CEEB zostały sformułowane i zdefiniowane w rozdziale 5a ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Dla spóźnialskich

Wprowadzony obowiązek złożenia deklaracji o użytkowanych źródłach ciepła i spalania paliw stanowi niezwykle istotne rozwiązanie dla organów samorządowych. Przez złożone deklaracje zostaną zinwentaryzowane wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, co w znaczący sposób ułatwi funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego.
Przepisy wprowadzające obowiązek złożenia deklaracji zostały wzmocnione przepisami sankcyjnymi, uwzględniającymi jednocześnie instytucję czynnego żalu. W art. 27h ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków wprowadza się sankcje karne, które mogą być nakładane w przypadku niezłożenia w ustawowym terminie ww. deklaracji. Za brak złożenia deklaracji będzie grozić grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Jeżeli jednak zreflektujemy się, że nie złożyliśmy deklaracji zanim samorząd  “poweźmie o tym informację”, możemy uniknąć kary, przesyłając wymagane informacje do urzędu w ramach czynnego żalu.

Za niezłożenie deklaracji w terminie możemy zostać ukarani grzywną w wysokości 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć nawet do 5000 zł.

 

red.

fot. pixaby

Reklama
Tesali
Kopia – dla NGO.pl
Barwy Wolontariatu baner_1050x320CC
Nowy projekt PUZIM
optyk-baner-internet
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Kopia – dla NGO.pl
Barwy Wolontariatu baner_1050x320CC
Nowy projekt PUZIM
optyk-baner-internet
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska