W środę, 22 września br. odbyło się uroczyste otwarcie dla żołnierzy garnizonu Ciechanów internatu zlokalizowanego w Ciechanowie przy ul. 17 stycznia 49. W przebudowanym i zmodernizowanym budynku po byłej bursie szkolnej czeka 49 miejsc noclegowych w pełni wyposażonych i dostosowanych do potrzeb stacjonujących żołnierzy. Zakwaterowanie znajdą w nich wojskowi z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej (5 MBOT) i 1 Batalionu Składowania. Inwestycję zrealizowano ze środków własnych Agencji oraz dotacji celowej z budżetu MON przeznaczonej na cele zakwaterowania Sił Zbrojnych RP.
W uroczystości oddania do użytku internatu wzięli udział m.in.: prezes Agencji Mienia Wojskowego Agnieszka Bolesta, starosta powiatu ciechanowskiego Joanna Potocka-Rak, dyrektor Departamentu Infrastruktury Ministerstwa Obrony Narodowej dr Marcin Mazuryk, zastępca dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Artur Inczewski, dowódca 1 Batalionu Składowania ppłk Tomasz Kwiatkowski oraz kapelan 5 MBOT ks. ppor. Arkadiusz Sikorski.
Ciechanów to kolejna inwestycja AMW zrealizowana w tym roku na rzecz Sił Zbrojnych, dzięki której żołnierze będą mogli zamieszkać w komfortowych warunkach w garnizonie w którym pełnią swoją codzienną służbę. Zmodernizowany budynek pozwoli nam zakwaterować w internacie 49 osób
w pełni wyposażonych pokojach. Do dyspozycji żołnierzy są również urządzone pomieszczenia kuchenne, socjalne i gospodarcze, które pozwolą im zadbać o swoje codzienne potrzeby – powiedziała prezes AMW Agnieszka Bolesta po uroczystym otwarciu internatu.
Zakupiona od Starostwa Powiatu Ciechanów dawna bursa szkolna wraz z przyległymi działkami
o łącznej powierzchni ponad pół hektara została poddana gruntownej przebudowie i zaadaptowana pod internat garnizonowy. Budynek zaprojektowano tak, aby każdy żołnierz miał wygodny pokój
z własną łazienką, w pełni wyposażony (telewizor, chłodziarko-zamrażarka, biurko) oraz umeblowany. Dodatkowo, w obiekcie przewidziano salę konferencyjno-telewizyjną wyposażoną w projektor multimedialny i nagłośnienie. W korytarzach i holu ustawiono kanapy organizując w ten sposób wspólną przestrzeń do spotkań.
Dwuskrzydłowy budynek w części parterowej mieści pomieszczenia administracyjno-biurowe,
w części trzypiętrowej znajdują się lokale pokojowo-socjalne. Całkowita powierzchnia użytkowa internatu wynosi prawie 2,5 tys. m2 a powierzchnia wszystkich pokoi wraz z łazienkami ponad 1 tys. m². Dodatkowo, w części podpiwniczonej urządzono pralnię z suszarnią, w której żołnierze mają do swojej dyspozycji pralki, suszarki automatyczne i tradycyjne, żelazka oraz deski do prasowania.
Na każdej kondygnacji znajduje się też ogólnodostępna kuchnia wyposażona w sprzęt AGD (kuchenki elektryczne, lodówki, mikrofalówki, czajniki, zmywarki). W części jadalnianej znajdują się stoły
i krzesła. Internat dysponuje też własnymi miejscami parkingowymi, a teren wokół budynku zagospodarowano małą architekturą zieloną, poprowadzono oświetlenie wzdłuż chodników, ustawiono wiaty śmietnikowe.
Budowa sfinansowana została z dotacji celowej z budżetu MON oraz środków własnych Agencji Mienia Wojskowego pozyskanych w drodze sprzedaży zbędnych wojsku nieruchomości, działek
i gruntów. Obecnie Agencja dysponuje i zarządza blisko 10 tys. miejsc w internatach i kwaterach internatowych na terenie całej Polski.
W 2021 roku Agencja planuje również uzyskać kolejne miejsca internatowe w Warszawie, Krakowie
i Lublińcu. W tegorocznym budżecie AMW zaplanowała w zakresie zakwaterowania inwestycje
o łącznej wartości ok. 80 milionów złotych, dzięki którym zasób wzbogaci się o 156 nowych lokali. Mieszkania gotowe do zasiedlenia przygotowywane są jeszcze w Elblągu (40 mieszkań) i Przasnyszu (30 lokali). Do końca roku planowane jest również pozyskanie w drodze zakupu 24 lokali w: Grudziądzu (5), Bielsku-Białej (5), Olsztynie (5) oraz 9 w Lublinie. Kolejne inwestycje są już w przygotowaniu i zostaną zrealizowane w m.in. w Łomży, Suwałkach, Pruszczu Gdańskim i Białej Podlaskiej.
źródło:AMW