– Mamy pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. Wszystkie procedury zadziałały prawidłowo. Pacjent przebywa w Zielonej Górze.  Wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonym pacjentem zostały objęte kwarantanną – poinformowała Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. 

Zgodnie z wytycznymi Wojewody Mazowieckiego 59 mazowieckich szpitali jest w stanie podwyższonej gotowości na ewentualne przyjęcie pacjentów zakażonych koronawirusem, z tego 14, dla których organem założycielskim jest samorząd Mazowsza

Wojewoda mazowiecki nałożył na podmioty lecznicze w województwie mazowieckim obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości od 28 lutego 2020 r. W komunikacie wojewody czytamy: “Decyzja została podjęta w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego i koniecznością zapewnienia miejsca do leczenia pacjentów zakażonych wirusem. Oznacza możliwość zlecenia szpitalom m.in. zwiększenia bazy łóżek zakaźnych, przekształcenie oddziału w oddział zakaźny oraz zwiększenie obsady personelu. Na liście podmiotów, na które nałożono stan podwyższonej gotowości znalazł się również Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie”.

Obecnie na Oddziale Obserwacyjno- Zakaźnym ciechanowskiego szpitala jest 19 łóżek. Jednak jak zapewnia rzecznik szpitala, o ile zajdzie taka konieczność – wzmożona zachorowalność, prawdopodobnie liczba łóżek ulegnie zmianie.

Jak udało nam się dowiedzieć szpital od dawna ma opracowane i wdrożone stosowane procedury. Niektóre z nich prawdopodobnie będą dostosowywane do zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej, która jest na bieżąco monitorowana na Północnym Mazowszu w porozumieniu z Państwową Inspekcją Sanitarną.

– Wszystkie osoby przybywające z terenu Chin, Włoch i Korei południowej prosimy o kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno –Epidemiologiczną w Ciechanowie drogą telefoniczną pod nr tel. :+48 506 126 118 i +48 23 672 33 13 wew.26 lub za pośrednictwem poczty internetowej na adres: ciechanow@psse.waw.pl  – informuje rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie Agnieszka Woźniak. –  W celach profilaktycznych zaleca się prowadzenie czternastodniowej samoobserwacji stanu zdrowia i pozostawania poza aktywnością społeczną, zawodową  i edukacyjną w warunkach domowych. Natomiast , w przypadku wystąpienia ostrych objawów ze  strony  układu oddechowego, wysokiej gorączki  należy bezzwłocznie skontaktować się z Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie po numerem telefonu: +48 23 673 03 39 – dodaje.

W sumie w oddziałach obserwacyjno-zakaźnych podmiotów leczniczych samorządu województwa jest 278 łóżek:

  • w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie – 204 łóżka. Szpital jest w pełni przygotowany na przyjęcie pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem 2019-nCoV;
  • w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie – 19 łóżek.
  • w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce 29 łóżek.
  • w Wojewódzkim Szpital Zespolony w Płocku 26 łóżek.

 

Warto pamiętać, że na terenie województwa mazowieckiego oddziały zakaźne funkcjonują również w: Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. Dr Tytusa Chałubińskiego, Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Siedlcach, Wojskowym Instytucie Medycznym oraz Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

– Wszyscy obywatele mogą znaleźć niezbędne informacje na stronie internetowej gov.pl/koronawirus. W internecie pojawiło się wiele nieprawdziwych, wprowadzających w błąd informacji. My prezentujemy wiarygodne, rzetelne informacje – informuje Kancelaria Premiera. 

NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

 

mil. 

Znajdź nas na FB