– Mamy pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. Wszystkie procedury zadziałały prawidłowo. Pacjent przebywa w Zielonej Górze.  Wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonym pacjentem zostały objęte kwarantanną – poinformowała Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. 

Zgodnie z wytycznymi Wojewody Mazowieckiego 59 mazowieckich szpitali jest w stanie podwyższonej gotowości na ewentualne przyjęcie pacjentów zakażonych koronawirusem, z tego 14, dla których organem założycielskim jest samorząd Mazowsza

Wojewoda mazowiecki nałożył na podmioty lecznicze w województwie mazowieckim obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości od 28 lutego 2020 r. W komunikacie wojewody czytamy: “Decyzja została podjęta w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego i koniecznością zapewnienia miejsca do leczenia pacjentów zakażonych wirusem. Oznacza możliwość zlecenia szpitalom m.in. zwiększenia bazy łóżek zakaźnych, przekształcenie oddziału w oddział zakaźny oraz zwiększenie obsady personelu. Na liście podmiotów, na które nałożono stan podwyższonej gotowości znalazł się również Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie”.

Obecnie na Oddziale Obserwacyjno- Zakaźnym ciechanowskiego szpitala jest 19 łóżek. Jednak jak zapewnia rzecznik szpitala, o ile zajdzie taka konieczność – wzmożona zachorowalność, prawdopodobnie liczba łóżek ulegnie zmianie.

Jak udało nam się dowiedzieć szpital od dawna ma opracowane i wdrożone stosowane procedury. Niektóre z nich prawdopodobnie będą dostosowywane do zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej, która jest na bieżąco monitorowana na Północnym Mazowszu w porozumieniu z Państwową Inspekcją Sanitarną.

– Wszystkie osoby przybywające z terenu Chin, Włoch i Korei południowej prosimy o kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno –Epidemiologiczną w Ciechanowie drogą telefoniczną pod nr tel. :+48 506 126 118 i +48 23 672 33 13 wew.26 lub za pośrednictwem poczty internetowej na adres: ciechanow@psse.waw.pl  – informuje rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie Agnieszka Woźniak. –  W celach profilaktycznych zaleca się prowadzenie czternastodniowej samoobserwacji stanu zdrowia i pozostawania poza aktywnością społeczną, zawodową  i edukacyjną w warunkach domowych. Natomiast , w przypadku wystąpienia ostrych objawów ze  strony  układu oddechowego, wysokiej gorączki  należy bezzwłocznie skontaktować się z Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie po numerem telefonu: +48 23 673 03 39 – dodaje.

W sumie w oddziałach obserwacyjno-zakaźnych podmiotów leczniczych samorządu województwa jest 278 łóżek:

  • w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie – 204 łóżka. Szpital jest w pełni przygotowany na przyjęcie pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem 2019-nCoV;
  • w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie – 19 łóżek.
  • w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce 29 łóżek.
  • w Wojewódzkim Szpital Zespolony w Płocku 26 łóżek.

 

Warto pamiętać, że na terenie województwa mazowieckiego oddziały zakaźne funkcjonują również w: Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. Dr Tytusa Chałubińskiego, Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Siedlcach, Wojskowym Instytucie Medycznym oraz Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

– Wszyscy obywatele mogą znaleźć niezbędne informacje na stronie internetowej gov.pl/koronawirus. W internecie pojawiło się wiele nieprawdziwych, wprowadzających w błąd informacji. My prezentujemy wiarygodne, rzetelne informacje – informuje Kancelaria Premiera. 

NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

 

mil. 

Znajdź nas na FB

Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Ogłoszenie
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider