Decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostało północne skrzydło budynku głównego (produktowni) – dawna klarownia i mieszalnia, położone przy ul. Fabrycznej w Ciechanowie.


Zabudowania spółki udziałowej „Fabryki Cukrów Ciechanów” założonej w 1883 r. wzniesione zostały na gruntach dawnego majątku Szczurzyn w bezpośrednim sąsiedztwie linii Kolei Nadwiślańskiej. Zakład powstał w kilku etapach. Najstarsze obiekty wzniesiono w 1883 r. Należały do nich budynki produkcyjne (w tym północne skrzydło budynku głównego – produktowni będące przedmiotem niniejszego postępowania) wraz z warsztatami i parowozownią. W latach 1929-1931 dobudowano mniejsze obiekty gospodarcze, a w latach 1945-1955 zespół rozbudowano o suszarnię, magazyn cukru oraz budynki administracyjne. Jednocześnie dokonywano drobnych przekształceń i rozbudowy istniejących obiektów. W czasie II wojny światowej fabryka została przejęta przez władze niemieckie i przeszła pod zarząd Spółki „Zuckerfabriken – Betriebgesellaschaft m. H. Zichenau”. Zabudowania nie uległy zniszczeniu, zachowały się również maszyny, co umożliwiło wznowienie produkcji. Po 1945 r. zakład został upaństwowiony i włączony do Zjednoczenia Przemysłu Cukrowniczego z siedzibą w Warszawie, a następnie Przedsiębiorstwa Państwowego Cukrownie Mazowieckie z siedzibą w Płocku (1966). W 1999 r. zakład sprywatyzowano, inwestorem strategicznym została Cukrownia Glinojeck S.A. W 2003 r., po zaniechaniu produkcji, zakład zamknięto.

Przedmiotowy obiekt stanowi cenny przykład budownictwa przemysłowego z końca XIX w., a jego walory typologiczne oraz artystyczne uwidaczniają się w zastosowanych materiałach oraz w sposobie opracowania ścian zewnętrznych, wprowadzeniu dekoracji architektonicznej w postaci cokołów, fryzów, gzymsów, lizen, pilastrów czy sterczyn. Ponadto zachowany budynek jest świadectwem rozwoju cukrownictwa w Królestwie Polskim, a szczególnie na terenie Mazowsza gdzie cukrownictwo stanowiło jedną z najważniejszych i najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu tego regionu. Na tym terenie działały wówczas oprócz fabryki ciechanowskiej także Cukrownia Leonów w Duninowie, Cukrownia Izabelin w Glinojecku czy Cukrownia Krasiniec w Szczukach. W dwudziestoleciu międzywojennym Cukrowania „Ciechanów” była największym przedsiębiorstwem w mieście, kontynuowała swoją działalność także w okresie powojennym, na trwale wpisując się w historię Ciechanowa i jego mieszkańców.

źródło:Delegatura WUOZ w Ciechanowie
Fot. A. Krzaczek

Reklama
Tesali
baner INTERHOME
1050x320
1050x320
Tesali
Baner_czas ciechanowa
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
baner INTERHOME
1050x320
1050x320
Tesali
Baner_czas ciechanowa
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska