Bardzo miłym akccentem podczas dzisiejszej Rady Gminy Ciechanów było złożenie gratulacji Państwu Halinie i Stefanowi Kamińskim ich 60. rocznicy ślubu!
Już w starożytnym Rzymie i Grecji obchodzono rocznice małżeństwa, choć nie zawsze stosowano te same nazwy. Terminologia, jaką znamy dzisiaj, ewoluowała przez wieki i różniła się w zależności od kultury i tradycji. Jednak dopiero w XIX wieku, szczególnie w krajach anglosaskich, stała się bardziej ustandaryzowana i znana.
Dlaczego więc srebrne, a nie złote? Odpowiedź tkwi w symbolice kruszców. Srebro jest metalicznie białe, co symbolizuje trwałość i czystość małżeństwa. W kontekście tradycji, srebrne rocznice zazwyczaj obchodzone są po dwudziestu pięciu latach małżeństwa, co jest ważnym i godnym uwagi etapem w życiu pary. Złoto, z kolei, jest jeszcze cenniejszym kruszcem niż srebro i często jest zarezerwowane na określenie czterdziestu lub pięćdziesięciu lat małżeństwa, co świadczy o jeszcze większej trwałości i wartości związku.
Poznanie dwojga ludzi czasem okazuje się tym najważniejszym spotkaniem w życiu. Najpierw następują zaręczyny, potem narzeczeństwo – aby zwieńczyć cały ten proces sakramentalnym TAK, oraz symbolicznym nałożeniem obrączek ślubnych. Małżeństwo to decyzja bardzo odpowiedzialna i podejmowana na całe życie. I choć historia pokazuje, iż niestety sporo małżeństw nie jest w stanie przetrwać próby czasu, to wciąż dużo słyszymy o parach z 20, 30 albo i nawet 50 letnim stażem! Każda rocznica ślubu ma w naszej kulturze swoją nazwę symbolizującą specyfikę materiału, użytego w nazwie ze względu na jego trwałość.
60.rocznica ślubu to „Diamentowe gody”. Diamenty są niezwykle rzadkie i trwałe, symbolizując niezwykłą trwałość i wartość sześćdziesięcioletniego związku. Właśnie taką rocznicę obchodzili mieszkańcy Gminy Ciechanów Państwo Kamińscy. Dostojnym Jubilatom życzenia oraz kwiaty złożli Wójt Gminy Ciechanów Stefan Pawłowski wraz z Przewodniczącym Rday Gminy Karolem Makijonko.
Gratulacje.
fot. UG Ciechanów