Od XII edycji Festiwalu Filmowego NNW mija już miesiąc. Jednak cztery dni Festiwalu w Gdyni to nie jest ani początek, ani koniec działań festiwalowych. To swego rodzaju zwieńczenie całorocznej pracy, która jest kontynuowana, być może z mniejszym rozmachem, ale konsekwentnie. Mowa o retrospektywach Festiwalu NNW. W tym roku retrospektywa odwiedzi 5 miast, m.in. Ciechanów. Wydarzenie zaplanowano na 26-27 października 2020roku.
Miejscem Retrospektywy będzie Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej. To tu dwanaście lat temu odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Filmowego NNW. Jak zapowiadają organizatorzy pomimo sytuacji epidemiologicznej, nie zabraknie interesujących wydarzeń również w tym roku.
Szczególną atrakcją będzie projekcja filmu Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego „Orzech – zawsze chciałem być wśród ludzi”, który wygrał tegoroczny Konkurs Filmów Polskich podczas Festiwalu NNW.
Dokument opowiada o kultowym, wrocławskim duszpasterzu akademickim księdzu Stanisławie Orzechowskim „Orzechu”. Podtytuł „zawsze chciałem być wśród ludzi” to jedna z dewiz głównego bohatera zaangażowanego w setki inicjatyw tworzących niezwykły duchowy koloryt Wrocławia oparty o silne wspólnoty i żywą wiarę. Unikatowe materiały archiwalne ukazują kilka najważniejszych wątków z arcybogatego życia tego niezwykłego kapłana, takich jak słynna msza na wrocławskiej Zajezdni autobusowej, udział w strajku głodowym kolejarzy, współpraca z wrocławską „Solidarnością”, pielgrzymki do Częstochowy czy budowanie jednego z najważniejszych wrocławskich studenckich ośrodków duszpasterskich – D.A. Wawrzyny.


Pokaz uświetni spotkanie autorskie z reżyserką. W poniedziałek zostaną otwarte dwie wystawy fotograficzne Arkadiusza Gołębiewskiego “Aleja Wolności” i “Wydrapywanie z niepamięci”.
Wśród tytułów, które zostaną zaprezentowane, znajdują się filmy „Mój przyjaciel Laluś” w reżyserii Dariusza Walusiaka, „Baśka” Doroty Kani i Anny Zapert, a także filmy Arkadiusza Gołębiewskiego „Tropem Wyklętych” i „Wolna Rzeczpospolita Łupkowska”.
Kolejny dzień ciechanowskich Retrospektyw zainauguruje projekcja filmu „Naukowa Kawaleria” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego, opowiadającego o polskich wynalazcach i ich dorobku.


Pokaz będzie punktem wyjścia do dyskusji „Patriotyzm historyczny i gospodarczy – w obronie Niepodległej”. Uczestniczyć w niej będą prezes zarządu firmy T4B Robert Szczepankowski, nauczyciel historii Zbigniew Majewski, pełnomocnik wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych dr Piotr Oleńczak, a także dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski. Debatę poprowadzi dziennikarz Marcin Wikło.
Dla przedstawicieli organizacji pozarządowych przewidziano szkolenie z aktywizacji środowisk lokalnych.
Młodzież z Ciechanowa zaproszona jest do udział w warsztatach filmowych, jak i stylizacji modowych. Poprowadzą je profesjonalni filmowcy. Dwa dni szkoleń zakończą się rozstrzygnięciem konkursu w obydwu kategoriach.
Jak co roku, ważnym elementem Retrospektyw jest uhonorowanie zasłużonych działaczy patriotycznych. Podczas gali odbędzie się wręczenie Świadkom Historii statuetek Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności. Całe wydarzenie uświetni część artystyczna.

 

Znajdź nas na FB

Reklama
reklama_internet_web
baner1
1050x320_ciech_nowosci
jasinscy
klonove_1050x320
reklama ciechanow
previous arrow
next arrow
reklama_internet_web
baner1
1050x320_ciech_nowosci
jasinscy
klonove_1050x320
reklama ciechanow
previous arrow
next arrow
Reklama
Reklama
koptrans 2020
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
cicholska
Reklama
okooptyka-soczewki-kontaktowe
Reklama
agro trans-01
gawax2
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
biuro-wasik
Ogłoszenie
ogloszenie