W sobotę 13 kwietnia w pierwszą rocznicę odsłonięcia pomnika w miejscowości Szyszki, odbędą się uroczystości z okazji 68. rocznicy śmierci Żołnierzy Niezłomnych i bohaterów północnego Mazowsza sierżanta Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” i kaprala Bronisława Gniazdowskiego „Mazura”.
Przypomnimy, 13 kwietnia 2018 roku w miejscowości Szyszki gmina Gzy odsłonięto tablicę pamiątkową oraz krzyż ku czci st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. “Rój” oraz Bronisława Gniazdowskiego “Mazura”, bohaterskich Żołnierzy Wyklętych. W ceremonii udział wzięli m.in. prezes Polskiej Fundacji Narodowej, Cezary Jurkiewicz, zastępca ministra-koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik oraz Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Tablica pamiątkowa oraz krzyż znalazły się w miejscu, gdzie 67 lat temu z rąk komunistów zginęli w obławie Mieczysław Dziemieszkiewicz “Rój” oraz Bronisław Gniazdowski “Mazur”. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. Rój był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Decyzję o rozpoczęciu walki w podziemiu antykomunistycznym podjął, gdy dowiedział się o śmierci brata, Romana Dziemieszkiewicza “Żbika”, który zginął zamordowany przez sowieckich żołnierzy w październiku 1945 r. W latach 1947-1948 oddział “Roja” dokonał wielu udanych akcji zbrojnych przeciwko tzw. “utrwalaczom władzy ludowej”. Mieczysław Dziemieszkiewicz zginął w nocy z 13 na 14 kwietnia 1951 r. podczas próby przedarcia się wraz z Bronisławem Gniazdowskim “Mazurem” przez obławę złożoną z setek funkcjonariuszy KBW, UB i MO w miejscowości Szyszki Włościańskie nieopodal Pułtuska na Mazowszu. W 2007 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie “Roja” Krzyżem Kawalerskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Warto zaznaczyć iż inicjatywa i wykonanie tego pomnika było dziełem grupy płońszczan.
Jak informuje rzecznik prasowy 5.MBOT w Ciechanowie Aneta Szczepaniak uroczystość ma charakter ogólnopolski, wśród zaproszonych gości jest wielu Parlamentarzystów, polityków oraz wiele ważnych osobistości.
Obchody rozpoczną się uroczystą mszą św. w kościele parafialnym w Szyszkach, następnie zgromadzeni przejdą pod pomnik gdzie o godz. 18.20 rozpoczną się uroczystości z ceremoniałem wojskowym.
Organizatorem uroczystości jest 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Roja”

Mil.