27 maja 2023 r. odbyła się VIII Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę, która zgromadziła około 20 000 pielgrzymów strażaków Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych wraz z rodzinami, 55 orkiestr, 9 zespołów artystycznych oraz 500 pocztów sztandarowych, w tym 100 na wałach Jasnej Góry.


We wspólnej modlitwie dziękczynnej z całą bracią strażacką udział wziął komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wraz z zastępcą nadbryg. Krzysztofem Hejdukiem oraz przezes Zarządu Głównego ZOSP RP druh Waldemar Pawlak.
W tym ogólnopolskim wydarzeniu udział wzięli druhowie z OSP w Zeńboku w gminie Regimin.


– Była to pierwsza, oficjalna delegacja naszej jednostki na tego typu uroczystości w tym miejscu. Pielgrzymowanie do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej jest dla wszystkich Polaków wyjątkowe, dlatego kiedy tylko dowiedzieliśmy się o oficjalnej uroczystości (pierwszej od 8 lat wizycie strażaków) od razu rozpoczęliśmy zapisy. U „Matki” zawsze najlepiej, więc z ilością chętnych nie mieliśmy problemów – podkreślają strażacy z OSP w Zeńboku. – W sile 15 druhów, wystawiliśmy poczet sztandarowy, który wraz ze sztandarami z całej Polski pięknie prezentował się na jasnogórskich Błoniach. Każdy z nas wyruszając zanosił prośby o naszą służbę, ale również sprawy osobiste. „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”, od 99 lat niezmiennie, z pokolenia na pokolenie, pokazujemy, że nie są to tylko puste słowa. Na naszych marynarkach dumnie prezentowaliśmy nowo nadany herb naszej gminy. Współdziałanie, poczucie wspólnoty i wspólne wartości, to jest to co wyróżnia strażaków z Gminy Regimin, dlatego z ogromną przyjemnością reprezentowaliśmy nasz region – relacjonują druhowie.


Pielgrzymka Strażaków, to dzień kiedy do Sanktuarium Jasnogórskiego przybywają tysiące strażaków zawodowych jak i ochotników wraz z rodzinami. Zwyczaj ten wywodzi się jeszcze z okresu przedwojennego, kiedy to 18 czerwca 1939 r. odbył się Zjazd Strażactwa Polskiego na Jasnej Górze. Było to jedno z największych wydarzeń w historii polskiego pożarnictwa.

Red.
Fot. OSP Zeńbok

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
optyk-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
optyk-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska