Rozpoczął się kolejny rok szkoleniowy dla terytorialsów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. RÓJ. W batalionach 5MBOT odbyły się szkolenia indywidualne, specjalistyczne oraz zgrywające.

Szkolenia strzeleckie, taktyka, działanie żołnierza w patrolu, rozwijanie i działanie elementu logistycznego w działaniach taktycznych, przeciwkryzysowych, żołnierz w działaniach niekonwencjonalnych – to zaledwie niewielka część zakresu tematyki szkoleń, jakie w minionym miesiącu odbyło blisko 1400 terytorialsów na terenie północnego Mazowsza. Szkolenia odbyły się w batalionach lekkiej piechoty 5MBOT, na strzelnicach oraz w tzw. stałych rejonach odpowiedzialności.
W styczniu żołnierze 52. batalionu lekkiej piechoty w Komorowie zrealizowali szkolenie rotacyjne na terenie gminy Andrzejewo. Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć terytorialsów podczas prowadzenia działań nieregularnych. Ćwiczenia w terenie to praktyczny wymiar zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatów, które są rejonem jej działania. Obecność terytorialsów spotkała się z pozytywnym odbiorem lokalnej społeczności.

– Mieszkańcy Andrzejewa miło przyjęli terytorialsów na swoim terenie, z ciekawością przyglądali się naszym działaniom, podchodzili do mnie ze słowami uznania. Takie sytuacje umacniają nas w przekonaniu, że jesteśmy potrzebni mieszkańcom, a nasza obecność podnosi ich poczucie bezpieczeństwa. – powiedziała ppor. Krystman z 52 batalionu lekkiej piechoty z Komorowa.

Z kolei żołnierze 53 batalionu lekkiej piechoty z Siedlec podczas weekendowej „rotacji” szkolili się w rejonie miejscowości Gołobórz. Celem szkolenia było przygotowanie żołnierzy do prowadzenia działań przeciwkryzysowych, które mogą wystąpić w tzw. stałym rejonie odpowiedzialności. Zajęcia obejmowały zagadnienia z rozpoznania terenu, budowy i zasad obsługi broni lekkiej piechoty, działań inżynieryjnych, przeciwpowodziowych, a także udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.
Szkolenia rotacyjne są najczęstszą formą szkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej. Ochotnicy pełnią służbę co najmniej raz w miesiącu przez okres 2 dni w czasie wolnym od pracy i nauki.

***

Jeśli chcesz zostać Terytorialsem i zdobyć nowe umiejętności podczas szkoleń lub doskonalić te już pozyskane – dołącz do nas!
Skontaktuj się z rekruterem WOT z Twojego powiatu, wyszukując kontakt na stronie Rekruterzy WOT lub dzwoniąc pod numer Linii Wsparcia Rekrutacji: 800 696 077 (czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30 – 15:30).
Możesz także odwiedzić najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji, które znajdziesz na stronie Centra rekrutacji – CWCR (wojsko-polskie.pl)
Dołącz do nas – nauczymy Cię jak być Zawsze gOTowym i Zawsze blisko !

źródło:5.MBOT

Reklama
Tesali
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama16
reklama16
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska