Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek alerty dla siedmiu województw z uwagi na upalną pogodę. Ostrzeżenia mają drugi stopień. Temperatura w Wielkopolsce, na Mazowszu, w Łódzkiem, Lubelskiem, na Dolnym Śląsku, w Opolskiem i Lubuskiem ma przekroczyć 30 st. C. Synoptycy przewidują, że w czasie upałów termometry w dzień mogą wskazać ponad 30 stopni C, a w nocy – miejscami nawet 20 stopni C.

– W związku z nadchodzącą falą upałów apelujemy o odpowiedzialne zachowanie w stosunku do dzieci, osób starszych, a także zwierząt. Widząc dziecko lub zwierzę siedzące w rozgrzanym, zamkniętym samochodzie nie bójmy się zareagować. Za każdym razem kiedy będziemy świadkami takich sytuacji wzywajmy pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Zgodnie z zapowiedziami synoptyków temperatura w nadchodzących dniach będzie oscylowała w okolicy ponad 30 stopni. W związku z powyższym nie powinniśmy zostawiać dziecka w samochodzie nawet na chwilę. Zabierzmy je ze sobą za każdym razem, gdy idziemy do sklepu, czy na pocztę. Podczas robienia zakupów tracimy poczucie upływającego czasu i może się nagle okazać, że podczas tej “krótkiej chwili” wydarzy się tragedia. Nigdy nie zostawiajmy też zwierząt w zamkniętych autach. W upalny dzień temperatura wewnątrz pojazdu wzrasta bardzo szybko, nawet do 70 stopni celsjusza! Pamiętajmy również o zapewnieniu naszym psiakom dostępu do wody przez całą dobę. Zainteresujmy się naszymi seniorami. Osoby starsze źle znoszą wysokie temperatury. Często doprowadzają do odwodnienia organizmu, bowiem z braku apetytu i łaknienia spożywają zbyt mało płynów. Apelujemy do osób postronnych o czujność! Nie bójmy się zareagować! Czujność przypadkowych osób może uratować życie – mówi mł.asp. Aneta Janowska z ciechanowskiej policji. 

red.

fot. Pixaby

Znajdź nas na FB

Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Ogłoszenie
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider