Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ciechanowie poszukuje kandydatów na zawodowe i niezawodowe rodziny zastępcze.
W związku z tym w powiecie ciechanowskim została rozpoczęta kampania promującą ideę rodzicielstwa zastępczego na terenie powiatu ciechanowskiego pod nazwą Zwyczajnie (Nad)Zwyczajni oraz samym rodzicielstwie zastępczym.
Rodzina zastępcza to jedna z form pomocy dzieciom, które z pewnych przyczyn nie mogą przebywać pod opieką rodziców biologicznych. Ludzie, którzy nie są rodzicami dziecka, opiekują się nim, dając mu szansę na wzrastanie w warunkach zbliżonych do naturalnych. Dziecko umieszcza się w rodzinie zastępczej do czasu pokonania trudności, które były przyczyną umieszczenia dziecka w pieczy.
Kto może zostać rodziną zastępczą?
Założenie rodziny zastępczej to zadanie, którego nie podejmiemy się w pojedynkę, mając już własną rodzinę. Zarówno od kandydatów, jak często od ich najbliższych wymaga się świadomego zaangażowania w sprawę. Rodzice zastępczy zobowiązani są przejść etap kwalifikacji. Osoby żyjące w związku zobowiązane są do wspólnego angażowania się w rodzinę zastępczą. Brak zgody lub chęci małżonka przekreśla możliwości tworzenia przez nich rodziny zastępczej. Na etapie rozmów z psychologami o zdanie na temat zakładania rodziny zastępczej, pytani są nie tylko małżonkowie kandydatów, ale również biologiczne dzieci.
Kiedy dzieci trafiają do rodzin zastępczych?
Piecza zastępcza jest sprawowana w przypadku niemożności zapewnienia dziecku opieki i wychowania przez własnych rodziców. Umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej powinno nastąpić po wyczerpaniu innych form pomocy rodzicom, chyba że dobro dziecka przemawia za niezwłocznym zapewnieniem mu pieczy zastępczej.