Koalicja Obywatelska i PSL podpisały w poniedziałek 19 listopada umowę koalicyjną w sejmiku mazowieckim. Porozumienie sygnowali wiceprezes PSL i dotychczasowy marszałek Mazowsza Adam Struzik, lider PO na Mazowszu Andrzej Halicki oraz szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

W podpisanym dokumencie podkreślono, że od 2006 r. województwem mazowieckim „zarządza zgodnie i za rozwój odpowiada” koalicja samorządowa PO i PSL. Dlatego – jak wskazano – kluby radnych KO (PO i Nowoczesnej) oraz PSL postanowiły kontynuować współpracę po wyborach samorządowych w 2018 r.

Ugrupowania zobowiązały się kontynuować „zgodną, dwustronną współpracę” na poziomie uchwałodawczym w sejmiku Mazowsza oraz w zarządzie województwa, a także „dynamicznie rozwijać” woj. mazowieckie we wszystkich obszarach – korzystając z potencjałów własnych i funduszy europejskich. „Nasza koalicja powinna być wzorem dla innych samorządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych” – podkreślono w dokumencie.

Przypomnijmy, w wyborach do sejmiku woj. mazowieckiego 24 mandaty zdobyło PiS, Koalicja Obywatelska – 18, PSL – 8, a Bezpartyjni Samorządowcy – 1. Wyniki oznaczają, że PiS nie będzie miało samodzielnej większości.

W 2014 roku w wyborach do sejmiku mazowieckiego wygrało PiS, które na 51 mandatów zdobyło 19, jednak większość dającą władzę w sejmiku miało PO i PSL – razem dysponowali bowiem 31 mandatami (PSL wprowadziło 16 przedstawicieli, a PO 15). Jeden mandat w sejmiku przypadł w udziale SLD.

red.