22 grudnia nowy wojewoda lubelski nakazał zdjęcie krzyża w urzędzie wojewódzkim. To pierwszy taki publiczny akt urzędnika rządowego w terenie. Zareagować na to postanowił senator Krzysztof Bieńkowski. Podczas posiedzenia Senatu RP w tym samym dniu wystąpił z wnioskiem o informację w tej sprawie od nadzorującego wojewodów Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcina Kierwińskiego.

Jak podkreślił Senator Bieńkowski krzyż jest symbolem religijnym związanym z polskością od początku dziejów państwa polskiego, poprzez rozwój państwa, zabory, okupację, komunizm i czasy współczesne po odzyskaniu suwerenności w 1989 r. Wniosek o wysłuchanie wyjaśnień ministra jednak nie uzyskał większości w Senacie.

W konsekwencji Senator Bieńkowski wygłosił oświadczenie, w którym podkreślił, że nawet po czasach zaborów i komunizmu krzyż zawsze wracał na zasłużone miejsce i nigdy nie był podważany, aż do dziś. Senator skandalicznym określił zdejmowanie Krzyża w kontekście narracji większości parlamentarnej o tolerancji religijnej, również w odniesieniu do niedawnych wydarzeń sejmowych oraz dokonaniu tego w okresie przedświątecznym. Porównał to do naplucia w twarz społeczności katolickiej i podkreślił, że takimi gestami nie buduje się wspólnoty. Jak podkreślił chrześcijańska Polska zawsze była domem tolerancji, gdzie wyznawcy innych religii mogli znaleźć bezpieczną przystań.

Senator Krzysztof Bieńkowski wyraził nadzieję na przeprowadzenie przez Ministra MSWiA rozmowy z Wojewodą Lubelskim w celu wyjaśnienia sprawy oraz zadań jakimi powinien się zająć.

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska