Jutro w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbędzie się uroczyste zakończenie renowacji krypt grobowych w Kościele i zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Opinogórze.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Opinogórze, należący do tamtejszej parafii św. Zygmunta, wybudowano w latach 70. XIX wieku w stylu neoklasycystycznym, a konsekrowano w 1885 r. W podziemiach opinogórskiej świątyni znajduje się krypta grobowa, gdzie spoczywają przedstawiciele rodu Krasińskich, dawnych właścicieli tych dóbr. Prace konserwatorskie, renowacyjne i modernizacyjne obejmowały podziemia tego kościoła. W ramach projektu przeprowadzono m.in. renowacje tynków, posadzek, drzwi, schodów i okien, a także konserwacje płyt upamiętniających. Dzięki dofinansowaniu samorządu Mazowsza udało się usunąć skutki degradacji obiektu.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 mszą . w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Opinogórze. Ponadto zostanie odsłonięty pomnik nagrobny Zygmunta Krasińskiego, poświęcone zostaną podziemia grobowe kościoła. W programie również kameralny koncert chóru Camerata Varsovia.
Red.