W Dzień Matki, 26 maja 2024 r., po długiej ciężkiej chorobie zmarła w szpitalu w Ciechanowie Marianna Olkowska – poetka, pisarka dla dzieci, malarka. Miała prawie 79 lat.

Urodziła się 6 sierpnia 1945 r. w Płońsku, a mieszkała  z rodziną w Ciechanowie. Z zawodu była księgową, ale od lat zaangażowana w działalność w kulturze. Od 1986 r. publikowała swoje wiersze w prasie, w ciechanowskich almanachach literackich, albumie „Twórcy… drzewa ziemi naszej”, antologii „Romantycznej ziemi czar”, „Słowniku Biograficznym współczesnych poetów religijnych”, „Almanachu poezji religijnej”, w „Ciechanowskich Zeszytach Literackich”. Wydała dwa autorskie zbiory wierszy: „Próżno się bronić” (1996) i „Spłoszone ptaki powracają”  (2006). Od 2015 r. ukazywały się na rynku wydawniczym jej poetyckie bajki dla dzieci, m.in. „Wiosenne Porządki” (2015), „W Poziomkowie” (2015), „Noc Kupały” (2016), „Spacer Po Niebie” (2017).

Była laureatką wielu konkursów poetyckich, jak „O Laur Opina” czy „O Laur Sarbiewskiego”. Jako członek Związku Literatów na Mazowszu prowadziła też warsztaty literackie dla poetów, uczestniczyła w licznych spotkaniach literackich. W 2015 r., na mój wniosek (jako prezeski ZLM i dyrektorki PCKiSz), została odznaczona Medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Należała też do Mazowieckiego Związku Artystów Sztuk Pięknych. Uczestniczyła w plenerach malarskich, swoje obrazy prezentowała na wystawach zbiorowych i autorskich w różnych miejscowościach w kraju i poza granicami. Są one ozdobą wielu kolekcji prywatnych, nie tylko w Polsce.

Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich. Cześć Jej Pamięci!

 

Teresa Kaczorowska

 

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska