W ostatni weekend czerwca odbyła się III edycja konferencji dotyczącej karabinka MSBS GROT- GROTowisko-23. Pierwszego dnia rozmawiano o wnioskach z użytkowania i rozwoju tej konstrukcji. Drugi dzień miał charakter praktyczny. W zawodach strzeleckich udział wzięli przedstawiciele różnych rodzajów Sił Zbrojnych. Mistrzami GROTowiska ponownie okazali się żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zdobywając 3 złote medale.

 
GROTowisko na stałe wpisało się w kalendarz Wojsk Obrony Terytorialnej. To już III edycja konferencji dotyczącej modułowego systemu broni strzeleckiej – 5,56 mm karabinek MSBS GROT, który jest nieodłącznym elementem szkoleń Terytorialsów.

Tegoroczna edycja GROTowiska w pierwszy dzień odbywała się w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu oraz na strzelnicy „BELLONA Marynino”, gromadząc liczne grono ekspertów, pasjonatów i żołnierzy. Pierwszego dnia konferencji odbyły się prelekcje specjalistów oraz merytoryczna dyskusja a drugi dzień miał charakter praktycznych zawodów strzeleckich. W tym roku, po raz pierwszy, konferencja została poprzedzona zawodami dowódców batalionów WOT.
WIELKIE STRZELANIE – CZYLI TO CO TYGRYSKI LUBIĄ NAJBARDZIEJ


Do rywalizacji w zawodach strzeleckich stanęło blisko 200 uczestników – 20 zespołów z Wojsk Obrony Terytorialnej, 12 zespołów z wojsk operacyjnych, jeden z Wojskowej Akademii Technicznej oraz zawodnicy cywilni. W zawodach wojskowych żołnierze konkurowali ze sobą w czterech konkurencjach: karabin dynamiczny, pistolet dynamiczny, pistolet i karabin dynamiczny oraz strzelanie precyzyjne z karabinka drużynowo. Wyszczególniono również drużynową klasyfikację generalną. Ponadto, w tym roku zaplanowano dla chętnych dodatkowe konkurencje: BURPEES, rzut granatem, ewakuację rannego, przerzucanie opony oraz konkurencję zespołową przeciąganie Rangera.

25.06.2023 Marynino Konferencja Grotowisko 2023 Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej . Strzelnica Marynino fot. DWOT

W ubiegłym roku żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady stanęli na podium zdobywając I miejsce w klasyfikacji drużynowej, oraz złoto i brąz w klasyfikacji indywidualnej. W tym roku było podobnie – Terytorialsi ponownie udowodnili swój kunszt strzelecki zdobywając złoto w kategorii drużynowej oraz podwójne złoto indywidualnie.
Jak podkreśla płk dr Paweł LECH, Dowódca 5MBOT:
GROTowisko to wymiana doświadczeń, rywalizacja oraz integracja specjalistów, którzy na co dzień są użytkownikami karabinka MSBS GROT. Żołnierze mojej Brygady kolejny raz udowodnili swój profesjonalizm, zdobywając trzy złote medale. Strzelanie jest jedną z najważniejszych umiejętności żołnierskiego rzemiosła, a wyniki rywalizacji wskazują, że szkolenie w 5MBOT jest efektywne.

25.06.2023 Marynino Konferencja Grotowisko 2023 Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej . Strzelnica Marynino fot. DWOT

Żołnierz 54 Batalionu Lekkiej Piechoty z Zegrza Płd. – dwukrotny złoty medalista GROTowiska w klasyfikacji indywidualnej dodał:
Każdy złoty medal cieszy, a w szczególności te z zakresu prawdziwej wojskowej sztuki. Nie zaskoczę nikogo mówiąc, że sukces wynika z wielu godzin spędzonych na strzelnicy oraz ciężkich treningów mimo natłoku obowiązków. Powyższe przekłada się na wypracowanie odpowiednich nawyków i umiejętności, dzięki którym jest się w stanie wykonać każde zadanie zgodnie ze słowami Gen. Pattona – „jestem żołnierzem, walczę tam, gdzie mi każą, a gdziekolwiek walczę – wygrywam”.

źródło:5MBOT

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze2
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze2
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska