– To był intensywny rok pracy-  tak w skrócie podsumował miniony rok  – Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiegoPiotr Olewiński. 

Ubiegły rok obfitował w ważne zmiany prawa, które zostały wdrożone przez placówki ZUS. Pojawiły się np. nowe świadczenia. Wprowadzono również kolejną ulgę w opłacaniu składek, tym razem dla drobnych przedsiębiorców. Placówki ZUS oraz infolinia obsłużyły wielu dodatkowych klientów. Pracownicy urzędu nie zaniedbali przy tym pozostałych, ale równie ważnych zadań  oczym mówi – Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiegoPiotr Olewiński. 

Nowe świadczenia i waloryzacja
W marcu 2019 roku ZUS zaczął przyznawać rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Przysługuje ono matkom co najmniej czworga dzieci, które ukończyły 60 lat i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Jego maksymalna wysokość to 1100 zł brutto (kwota emerytury minimalnej), a jeżeli ktoś pobiera już emeryturę, ale niższą niż 1100 zł, to otrzyma uzupełnienie do tej kwoty. W poprzednim roku płocki oddział ZUS przyznał na terenie północnej części województwa mazowieckiego ponad 1400 tzw. matczynych emerytur, bo właśnie taka zwyczajowa nazwa świadczenia przyjęła się wśród klientów ZUS.
Również w marcu oddział ZUS przeprowadził coroczną waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. Ubiegłoroczny wskaźnik, o który powiększono świadczenia, wyniósł 102,86%. Ustawodawca wprowadził wtedy także dodatkowy zapis, który gwarantował tzw. minimalną kwotę waloryzacji: dla emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy lub renty rodzinnej 70 zł brutto; dla renty z częściową niezdolnością do pracy i emerytury częściowej odpowiednio 52,50 zł i 35 zł. Oprócz samej waloryzacji zmieniła się także minimalna wysokość świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca minimalne emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty rodzinne wzrosły z 1 029,80 zł do 1 100 zł brutto, a najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła z 772,35 zł do 825 zł brutto. Podobnie jak w przypadku waloryzacji należy jednak pamiętać, że niezbędnym warunkiem decydującym o prawie do minimalnego świadczenia emerytalnego jest zgromadzenie odpowiedniego stażu pracy.
Wraz z majowym świadczeniem emeryci i renciści otrzymali także tzw. trzynastą emeryturę, czyli jednorazowe świadczenie pieniężne. Wynosiło zazwyczaj 1100 zł brutto, a jego przyznanie było automatyczne (nie trzeba było składać wniosku w tej sprawie). Płocki ZUS wypłacił je ok. 176 tys. klientów.
Z kolei w październiku weszły w życie przepisy wprowadzające świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Mogą się o nie starać pełnoletni mieszkańcy Polski, którym zły stan zdrowia nie pozwala na funkcjonowanie bez pomocy osób trzecich. Dodatkowy warunek to suma pobieranych świadczeń pieniężnych finansowanych z budżetu państwa, która nie może przekroczyć 1600 zł. Pełną kwotę 500 zł otrzymają Ci, którzy pobierają mniej niż 1100 zł świadczeń. Płocki oddział stale rozpatruje liczne wnioski, które wpływają do placówek. Wg stanu na koniec grudnia złożono ich aż 13 213.
Przedsiębiorcy i zwolnienia lekarskie
W styczniu poprzedniego roku weszła w życie nowa ulga w opłacaniu składek dla drobnych przedsiębiorców. Osoby, które skorzystały z „małego ZUS”, mogą opłacać niższe składki, których wysokość jest uzależniona od przychodu firmy. Chęć skorzystania z nowej ulgi zadeklarowało wtedy 2,9 tys. przedsiębiorców z północnej części województwa mazowieckiego. Pracownicy ZUS wyjaśniali klientom szczegóły tego rozwiązania i pomagali w wypełnianiu dokumentów.
W poprzednim roku Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którym administruje ZUS, utrzymywał się na dobrym poziomie. Wpływy składkowe, głównie dzięki dobrej sytuacji gospodarczej naszego kraju oraz reformie w sposobie opłacania składek (e-składka), były wysokie. Dla przykładu w płockim oddziale ZUS przypis składek w III kwartale opiewał na prawie 1,221 mld zł, co oznacza wzrost o 7,47% w stosunku do III kwartału 2018 r. Większe były także wpływy, bo wyniosły w III kwartale 1,217 mld zł, czyli o 8,13% więcej niż rok wcześniej.
W grudniu minął natomiast rok od całkowitego wycofania papierowych zwolnień lekarskich. W tym czasie lekarze w regionie płockim (północ województwa) wystawili prawie 523 tys. elektronicznych formularzy. Wszyscy przyzwyczaili się już do druków online. Są wygodne zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów i ich pracodawców.

źródło:ZUS

Reklama
Tesali
mazo kampania 1050x320px kopia
Nowy projekt PUZIM
optyk-baner-internet
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
mazo kampania 1050x320px kopia
Nowy projekt PUZIM
optyk-baner-internet
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska