– Tym hasłem zapraszam do zgłębiania historii i szukania wokół siebie polskich wynalazków. Wraz z dziennikarzami telewizyjnymi, Katarzyną Trzaskalską i Krzysztofem Ziemcem odwiedziliśmy z kamerą miejsca, które są świadectwem polskiej inżynierii, nauki i wysiłku technologicznego – mówi Arkadiusz Gołębiewski.

-Przez ostatnie półtora roku wraz z zespołem fachowców pracowałem jako reżyser nad realizacją filmu dokumentalnego pt.,,Naukowa Kawaleria’’ opowiadającym o zapomnianych, polskich naukowcach, którzy swoim talentem i determinacją przyczynili się do cywilizacyjnego postępu ludzkości, konstruując rzeczy, maszyny, budowle w Polsce, Europie i innych kontynentach.
Film pokaże unikalne eksponaty oraz niezwykłe budowle, wpisane w kontekst historyczny, polityczny i środowiskowy. Postanowiliśmy ocalić od zapomnienia wielkich Polaków i ich wynalazki.
Przy okazji podążania tropem innowacyjności, odwiedziliśmy niezwykłe miejsca- urzekające pięknem przyrody i intrygujące wachlarzem ludzkich pasji – dodaje Gołębiewski.

Film podkreśla poczucie dumy i wspólnotowości, akcentując ambicję oraz potrzebę wysiłku dla największego dobra narodowego – nauki i postępu. Zobaczymy w nim także przykład nowoczesnej myśli i przełożenie niektórych wynalazków na współczesność.
Opowieść w swym przekazie ma pobudzić a także zainspirować młodych Polaków do kontynuowania wielkiego dzieła, rozpoczętego przez pionierów polskiej naukowej szarży. Polacy do dzieła !
Premiera ,,Naukowej Kawalerii’’ w poniedziałek 9 lipca 2018 w Programie 1 TVP o godz.12:45.

Milena Bonisławska

więcej w papierowym wydaniu CC