W dniu 1 października w Belwederze wręczono kolejne noty identyfikacyjne rodzinom ofiar, które zginęły w wyniku działań terroru komunistycznego i zbrodni niemieckich. Wśród siedemnastu zidentyfikowanych są m.in. zamordowani podczas operacji „Lawina” i w niemieckim obozie dla dzieci i młodzieży w Łodzi.
– Tych 17 nazwisk jest dowodem na to, że niepodległość i wolność, w której my żyjemy i której jesteśmy wyłącznie depozytariuszami, jest okupiona wielką walką i ogromnym cierpieniem narodu polskiego. Tych 17 życiorysów jest dowodem na to, że jesteśmy zobowiązani, aby zawsze powracać po swoich z obowiązku wobec przeszłości, ale także wobec przyszłości – powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki.
Do zgromadzonych zwrócił się również zastępca prezesa dr hab. Krzysztof Szwagrzyk:
– Konferencje identyfikacyjne IPN to coroczny meldunek, raport składany państwu polskiemu i jego obywatelom. Raport o skutecznych działaniach, prowadzonych przez IPN, który spełnia swój obowiązek poszukiwań i identyfikacji, ale także swoiste katharsis, oczyszczenie, uwolnienie od cierpienia, od tej trwającej wiele lat, wiele pokoleń, udręki niemożności poszukiwań i pochówku swoich zamordowanych, poległych, zamęczonych rodaków.
Prace poszukiwawcze i identyfikacyjne prowadzone są w ramach ustawowej działalności Instytutu Pamięci Narodowej. Zespół Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazł dotychczas szczątki ok. 2600 osób w kilkuset lokalizacjach w kraju i za granicą. Tylko w 2023 i 2024 r. przeprowadzono prace w 96 lokalizacjach odnajdując 170 osób.
Więcej o uroczystości: https://bit.ly/4eFIGtK
źródło: IPN
Fot. Mikołaj Bujak (IPN)