Dzisiaj 4 maja o 9.00 egzaminem z języka polskiego rozpoczyna się Matura 2018. Najpierw maturzyści zasiądą do poziomu podstawowego. Potem o 14.00 czeka ich część rozszerzona. Pisemne egzaminy maturalne potrwają do 23 maja. Część ustna potrwa dwa dni dłużej. Wyniki matur 2018 Centralna Komisja Egzaminacyjna poda 3 lipca. 

Około 272 600 zdających w całej Polsce, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2017/2018, przystąpi do egzaminu maturalnego.

Na początek egzamin z języka polskiego potrwa odpowiednio – 170 minut – poziom podstawowy i 180 minut – poziom rozszerzony. Co tym razem znajdzie się w arkuszach na maturze 2018 z języka polskiego? Jakie lektury będą musieli zinterpretować uczniowie? Tego wszystkiego dowiemy się około godziny 12, kiedy matura 2018 z języka polskiego dobiegnie końca.

7 maja maturzyści napiszą maturę 2018 z matematyki. Na rozwiązanie zadań (poziom podstawowy i rozszerzony) maturzyści będą mieli tyle samo czasu.

8 maja rozwiążą test z języka obcego nowożytnego (angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański, włoski). Obowiązkowa część potrwa 120 minut, a rozszerzona 150. Aż 3 godziny przeznaczono natomiast dla osób zdających maturę na poziomie dwujęzycznym.

Egzamin z wybranego przedmiotu (historia, biologia, geografia, chemia, fizyka i astronomia, wiedza o społeczeństwie, filozofia, historia sztuki, historia muzyki, wiedza o tańcu, język łaciński i kultura antyczna oraz języki mniejszości narodowych – kaszubski i łemkowski) potrwa – 120 minut (poziom podstawowy) i 180 minut poziom rozszerzony. Matura z informatyki została podzielona na cztery etapy. Poziom podstawowy to dwie części (75 i 20 minut), a poziom rozszerzony to 60 i 150 minut (z przerwą 30 minutową). Maturzysta wybiera poziom trudności egzaminu. Osoby, które na maturze wybiorą egzamin z przedmiotu w języku obcym będą mieli 80 minut.

Dodatkowe terminy egzaminów maturalnych zaplanowano na czerwiec. Wyniki wszystkich matur powinniśmy poznać na początku lipca. Egzaminy poprawkowe zaplanowano na 21 i 22 sierpnia.

Maturzysto pamiętaj, by zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, np. paszport. Bez takiego dokumentu komisja nie zgodzi się na udział w egzaminie.

Lim.