Podczas Artystycznej Środy, 17 października 2018 r., w Kawiarni Artystycznej PCKiSz odbył się wyjątkowy Benefis z okazji 80. urodzin Jerzego Szpojankowskiego.
Urodziny w Kawiarni zgromadziły wielu ludzi, którzy przez lata współpracowali z Panem Jerzym. Przyszli dla Niego, by wyrazić tym swój szacunek, pochwałę i radość z przebywania z Nim. Była też rodzina: żona, dzieci, wnuczki. Przybyli również zaproszeni goście, w tym: Starosta Ciechanowski – Sławomir Morawski, Poseł na Sejm RP – Robert Kołakowski, Wójt Gminy Opinogóra – Piotr Czyżyk, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Zofia Pikus, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie – Aneta Głuszniewska oraz były Dyrektor SP – Wiesław Burba, Prezes Stowarzyszenia Muzycznego “Victoria” – Hanna Rokicka wraz z Andrzejem Kaluszkiewiczem i Dominikiem Molewskim, ks. Wiesław Kosek – były wikariusz Ciechanowskiej Fary, przy której działał zespół “Emannuel”.
Po oficjalnym powitaniu gości i Drogiego Jubilata przez Dyrektor PCKiSz – Teresą Kaczorowską rozpoczęła się, specjalnie przygotowana dla Pana Jerzego, część artystyczna – NIESPODZIANKA. Wystąpili w niej:Ludowy Zespół Artystyczny “Ciechanów” wraz z Kapelą LZA “Ciechanów”, Zespół “Melodia” z Gminnego Ośrodka Kultury w Opinogórze, Sylwia Lewandowska – była tancerka i wokalistka LZA “Ciechanów” wraz z akompaniatorem Andrzejem Poznańskim , Stanisław Kęsik – poeta, były dyrektor PCKiSz, obecny tancerz LZA “Ciechanów”, Katarzyna Pomianowska – obecna tancerka LZA “Ciechanów” wraz z Robertem Pałką i Łukaszem Milewskim, Anna, Piotr i Olaf Rzeczkowscy wraz z Dominikiem Molewskim, Edyta Bojkowska – Kolak z akompaniatorem Andrzejem Kaluszkiewiczem.
W trakcie trwania wieczoru była radość, śmiech, łzy wzruszenia i rodzinna atmosfera. Wspominano współpracę z Panem Jerzym i wyjątkowe momenty ze spotkań z Maestro. Życzeniom, gratulacjom i pięknym przemowom gości nie było końca.
Na zakończenie z lampką szampana i pięknym tortem wybrzmiało na sali głośne “Sto lat”, a drugie w wykonaniu LZA “Ciechanów” było prawdziwą niespodzianką, bo słowa do niego napisała nauczycielka Szkoły Podstawowej STO w Ciechanowie – Iwona Rzeplińska.
Jerzy Szpojankowski – od ponad 20 lat jest kierownikiem muzycznym Ludowego Zespołu Artystycznego „Ciechanów”, który działa już 33 lata, gdzie jest Szefem Kapeli. Oprócz tworzenia aranżacji muzycznych zajmuje się również śpiewem i doskonaleniem warsztatu wokalnego członków zespołu. Stara się przy tym ocalić piękne i zapomniane utwory muzyki ludowej, szczególnie z okolic Mazowsza. Odtworzył zapomniany taniec regionu ciechanowskiego – Kontro. Jerzy Szpojankowski jest społecznikiem, pasjonatem oddanym całym sercem polskości. Tworzy ją, rozwija i popularyzuje nie tylko wśród ludzi zainteresowanych folklorem, ale również wśród dzieci i młodzieży, którym bardziej współczesna muzyka jest bliższa. Na co dzień, pomimo swojego wieku, działa w Gminnym Ośrodku Kultury w Opinogórze, by i tam krzewić muzykę, m. in. prowadząc zespoły „Melodia” i „Nadzieja” oraz Orkiestrę Dętą „Trzech Pokoleń”. Mimo zaawansowanego wieku pragnie nadal opracowywać nagrania z folkloru Ziemi Ciechanowskiej. Zostawia z pewnością w kulturze polskiej namacalne ślady swojego nieustającego tworzenia. Został uhonorowany Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę. Jest lubiany przez wszystkich, bo Pana Jerzego nie da się nie lubić…

PCKISZ

no images were found

fot. Kazik Kosmala