„Święta Katarzyna Adwent rozpoczyna”

Obchodzone 24 listopada Katarzynki to był czas wróżb dla kawalerów, zaś Andrzejki z 30 listopada służyły głównie niezamężnym pannom. Oba te dni szczególnie w XVIII i XIX wieku były chętnie i hucznie celebrowane, szczególnie na wsiach, kiedy ustawały wszelkie prace na polu. 

Wieczorem 24 listopada, w przeddzień Katarzynek, kawalerowie kładli pod poduszkę ptasie pióro, co miało sprowokować prorocze sny na temat przyszłej żony.

Sen  o białej kurze – ślub z młodą kobietą.  Czarna kura zwiastowała wdowę, zaś kura z kurczakami wdowę z dziećmi. Jeśli we śnie chłopaka pojawiła się sowa, kawaler mógł liczyć na  mądrą  żonę,  ale niezbyt urodziwą i sympatyczną. Natmoast gdy we śnie pojawiał się gołąb oznaczał  wybrankę urodziwą, lecz niemądrą. Ale gdy we śni pojawiał się kogut  zapowiadał on młodemu mężczyźnie, że na wybrankę serca będzie musił poczekać jeszcze rok. 

Powszechnym zwyczajem były też karteczki z pierwszymi literami imienia (lub pełnymi wersjami damskich imion), które umieszczne były pod poduszką. Rankiem  chłopcy losowali je i już wiedzieli, z kim zwiążą się.

Po ekscytujących nocnych wróżbach kawalerowie spotykali się na śniadaniu. Każdy musiał mieć kawałek suchego chleba, który zostawał im.  Ten kawaler, który pierwszy spożył sucharka, jako pierwszy miał się ożenić.

Urządzano także wróżby z użyciem kilku kubków. Pod każdy z nich należało schować mały gadżet, związany ze ślubem. Czyli np.: obrączkę (rychły ślub), monetę (przypływ majątku, związanego z ożenkiem), kłos zboża (dobrostan). Jeden kubek pozostawał pusty i dla tego, kto go wybrał, zwiastował niestety zastój (ale chwilowy). Kawalerowie podczas wróżb często wypowiadali magiczne zdanie: „Kasiu, daj znać, co się będzie ze mną dziać!”. Odpowiedź przychodziła rychło i budziła wiele emocji.

Chłopcy zwyczajowo ścinali w tym dniu gałązkę z drzewa wiśni i wstawiali ją do wazonu. Jeśli roślina zakwitła w ciągu miesiąca, to zwiastowała prędki ślub.

Dzisiaj ten zwyczaj nie jest już tak popularny, gdyż został wyparty przez andrzejki, które stały się dniem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

 

 

 

 

Reklama
Tesali
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska