Za nami kolejna Retrospektywa Festiwalu Filmowego NNW. Odbyła się ona w Pułtusku. Wydarzenie tradycyjnie zwieńczyła uroczysta Gala podczas, której uhonorowano bohaterów.
Drzwi do wolności podczas uroczystej Gali Retrospektywy NNW w Domu Polonii w Pułtusku 14 grudnia 2022 roku otrzymali:
– Wanda Laskowska – działaczka polonijna na Ukrainie, inicjatorka budowy kościoła w Korosteniu. Ponieważ początkowo to w jej domu odbywały się potajemnie Msze Święte, spotykały ją represje, sprawy sądowe w wyniku których otrzymała 12 wyroków. Założycielka i prezes Związku Polaków na Ukrainie. Działa na rzecz upowszechniania i utrwalania polskich tradycji i kultury, dba o zachowanie pamięci o polskich przodkach i utrzymanie polskich grobów na miejscowym cmentarzu, organizuje nauczanie języka polskiego.
Statuetkę wręczyli Arkadiusz Gołębiewski i ukraiński reżyser Roman Brovko.
„Dziękuję za docenienie mojej pracy. Moim jedynym marzeniem jest pokój na Ukrainie ” – powiedziała pani Wanda.
– Aleksander Giedroyć – jeden z najbardziej aktywnych działaczy polonijnych na Ukrainie. Założyciel i prezes działającego w Charkowie „Domu Polonii na Wschodzie”, powstałego w 2015 roku. Organizacja aktywnie zajmuje się promocją Polski i edukacją. Udziela wsparcia w sprawie wyjazdu członków Domu Polonii na stałe do kraju i znajdowania pracy. Aktywuje Polonię, organizuje dla Polaków mieszkających w Charkowie i okolicach pomoc w każdym zakresie życia. Pracuje na rzecz zachowania pamięci o Polakach – ofiarach totalitaryzmu na Charkowszczyźnie. Wiceprezes Fundacji “Polonia International” w Brukseli, współzałożyciel Fundacji „Polonia Gospodarcza Świata”, przedstawiciel Polish Nobility Association Foundation w Ukrainie.
W imieniu pana Aleksandra statuetkę odebrała pani Tamara Rodenko z domu Wiśniowiecka.
– Tamara Rodenko z domu Wiśniowiecka – aktywna działaczka polonijnych organizacji w Charkowie na Ukrainie, działająca na rzecz zachowania polskości, utrwalania historii, pomocy Polonii. Aktywnie współpracuje przy projektach „Domu Polonii na wschodzie”. Od kilku lat działa na rzecz organizacji wyjazdów charytatywnych, edukacyjnych i wypoczynkowych dzieci i młodzieży z rodzin polonijnych do Polski oraz utrzymaniem kontaktów z rówieśnikami z Polski. Zorganizowała przyjazd do Polski 121 rodzin pochodzenia polskiego i Polaków z terenów objętych wojną z Charkowszczyzny a także 15 konwojów humanitarnych do Gromady Wysoczańskiej obwodu Charkowskiego (gdzie mieszkają osoby pochodzenia Polskiego i Polacy z Charkowa).
Statuetkę wręczył pan Michał Kisiel – dyrektor Domu Polonii w Pułtusku.
„Ukraina walczy. Walczy bo pomaga jej taka siostra jak Polska. Gdyby nie Polska żołnierzom na Ukrainie byłoby trudno. Kiedy wiedzą, że ich żony i dzieci są bezpieczne, mogą spokojnie walczyć o przyszłość swojego kraju” – mówiła ze łzami w oczach pani Tamara odbierając uhonorowanie.
– Antoni Stefanowicz – jeden z najbardziej aktywnych działaczy polonijnych na Ukrainie, od 11 lat prezes Związku Polaków na Ukrainie – największego zrzeszenia organizacji polskich, działających przede wszystkim w centrum i na wschodzie kraju. Związek skupia ponad 120 organizacji i liczy ponad 30 tys. członków, działa w 20 obwodach Ukrainy, w tym na zajętym przez Rosję Krymie oraz w kontrolowanych przez separatystów Ługańsku i Doniecku. Jednym z istotnych elementów działalności Związku jest edukacja, nauczanie języka polskiego, polskiej historii i kultury.
Drzwi do Wolności w imieniu pana Antoniego Sfefanowicza odebrał pan Michał – dyrektor Domu Polonii w Pułtusku a wręczyła pani Anna Majewska – dyrektor Liceum Ogólnokształcąego im. Piotra Skargi w Pułtusku.
Gratulujemy uhonorowanym.