Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza  na interaktywny wykład autora jedynej biografii Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pt. „Parweniusz z rodowodem” – o literackim i filmowym fenomenie „Znachora”, który wygłosi Jarosław Górski, polonista, nauczyciel i dziennikarz. Wydarzenie odbędzie się w dniu 26.07.2023 (środa) o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie (Krzywa Hala, Plac Piłsudskiego 1). Autor oprze swój wykład na źródłach, które poznał podczas pisania książki, jak i takich, w których posiadanie wszedł już po jej opublikowaniu.

Jarosław Górski (ur. 1970) – polonista, kulturoznawca, pisarz, krytyk literacki, nauczyciel, autor kilkuset artykułów popularyzujących różne dziedziny sztuki. Z taką samą energią opowiada o polskim malarstwie jak i porusza zagadnienia z dziedziny historii, geografii i polityki. Napisał kilkaset artykułów popularyzujących różne dziedziny sztuki, wydał książkę eseistyczną o literackich obrazach męskości, książki edukacyjne dla dzieci. Zajmuje się także permanentną edukacją ludzi dorosłych, prowadzi warsztaty i spotkania dyskusyjne.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz wciąż jest jednym z najpoczytniejszych polskich pisarzy XX wieku. Publikacja Wydawnictwa Iskry Parweniusz z rodowodem jest pozycją systematyzującą wiedzę o życiu i literackiej działalności człowieka, który dał się poznać jako znakomity pisarz, prozaik, scenarzysta oraz dziennikarz.

– Jak powstała powieść „Znachor”, skąd Dołęga-Mostowicz wziął pomysł, jak go realizował, jak praca nad powieścią sprzęgła się z perypetiami miłosnymi autora? Dlaczego „Znachor”, wraz ze swoją kontynuacją, powieścią „Profesor Wilczur” stał się najpopularniejszą powieścią dwudziestolecia, ale i obiektem autentycznego ludowego kultu? Jaki był jego odbiór wśród czytelników z różnych warstw społecznych, dlaczego dokonał prawdziwej rewolucji w polskim czytelnictwie? Dlaczego filmy „Znachor” i „Profesor Wilczur” stały się największymi artystycznymi i frekwencyjnymi przebojami polskiego kina epoki przedwojennej? Jak na perypetie bohaterów reagowała publiczność. Jak wojna przerwała międzynarodową karierę powieści i filmów? Jak powstawał zaginiony dziś film „Testament profesora Wilczura”, na czym polegało jego nowatorstwo? Jaki był jego odbiór wśród publiczności? Na te i podobne pytania odpowie Państwu najlepszy obecnie znawca twórczości i losów Dołęgi-Mostowicza – Jarosław Górski w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie – informuje Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie. 

 

 

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska