– Najbardziej lubię stare drewniane krzyże – bo są takie uduchowione, wymodlone – mówił na otwarciu wystawy swoich fotografii ciechanowianin Dariusz Matla.

Wystawa „Na rozstaju dróg…” została zorganizowana w ramach akcji #SztukaDlaLudzi przez Ciechanowski Ośrodek Edukacji Kulturalnej STUDIO.


W galerii zawisło kilkanaście fotografii przydrożnych kapliczek, krzyży i świątków. Licznie zgromadzeni goście z radością odnajdywali na zdjęciach znane im miejsca. Podpowiadali również autorowi, gdzie jeszcze znajdują się nieodkryte przez niego – małe zabytki sztuki sakralnej, które tak bardzo wrosły w lokalny krajobraz, że dla mieszkańców stały się prawie niewidoczne, ożywające modlitwą jedynie w maju i czerwcu.

Każda z prezentowanych fotografii to nie tylko ładny obrazek. To przede wszystkim zapis emocji autora. Radości towarzyszącej odkryciu nowej nieznanej kapliczki. Doznań duchowych, które są zawsze gdy odwiedza się miejsce kultu religijnego. Emocji towarzyszących robieniu zdjęcia pierwszego, drugiego i wreszcie tego idealnego.


Wystawa łączy trzy pasje autora : kolarstwo, podróże i fotografię. Dariusz Matla jest fanem kolarstwa. Na rowerze pokonał setki kilometrów rowerowych ścieżek Mazowsza, Mazur i Pomorza. Preferuje samotne, leśne wyprawy rowerowe, ale też z sukcesami rywalizuje w lokalnych zawodach.
Podróżując po Polsce zaczął dostrzegać to, co jest prawie niedostrzegalne – przydrożne kapliczki. Postanowił wówczas, że ich piękno oceli od zapomnienia. Podjął wyzwanie, że do każdej z nich dojedzie na rowerze a zdjęcia zrobi smartfonem.

Jak postanowił tak zrobił i swoim rowerowym pielgrzymim szlakiem dojechał do niemal 700 miejsc kultu. Do wielu kapliczek jeździł kilkukrotnie. Aby powstało ciekawe zdjęcie, fotografował je o różnych porach dnia i roku.

Każda z kapliczek ma swoją historię, którą poznawał w rozmowach z lokalną społecznością. Każda miała też swego fundatora i została wzniesiona jako wotum dziękczynne lub błagalne. Wiele z nich powstało ku czci swego Patrona – przedstawionego w rzeźbie lub obrazie będącym „sercem” kapliczki.

Również swoją historię ma każde zdjęcie. Autor barwnie opowiada o swoim procesie twórczym. O poszukiwaniu odpowiedniego, naturalnego oświetlenia – tak bardzo zmieniającego się w zależności od pory dnia i pogody. O mokradłach i zaroślach, które niejednokrotnie w drodze do kapliczki musiał pokonać. A przede wszystkim o ludziach i opowiadanych przez nich historiach.

Wszystkie sfotografowane kapliczki są z katalogowane i opisane i co ciekawe. Niestety, kilka z nich już w sfotografowanym stanie nie istnieje. Zostały przebudowane i zyskały nową, współczesną formę. Dalej są miejscem kultu religijnego, ale straciły na swoim uroku.

Autor planuje już wyprawy rowerowe w poszukiwanie nowych kapliczek, których zdjęcia na tle wiosenno-letnich plenerów zawisną na kolejnej wystawie.

Agnieszka Woźniak

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
ciecholska-cicholski
mazowsze-glosuje
czasciechanowa-na-www
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
ciecholska-cicholski
mazowsze-glosuje
czasciechanowa-na-www
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska