Film o bohaterskich żołnierzach Armii Andersa, przejmujący dokument pokazujący filmy nakręcone w pierwszych dniach oblężenia Warszawy w 1939 r., filmowa historia Żwirko i Wigury, szczegóły szkolenia komandosów formacji Formoza a także wystawa o Misiu Wojtku, spotkanie z bohaterami czy warsztaty dla młodzieży – to najważniejsze wydarzenia Retrospektyw Festiwalu Filmowego NNW w Ciechanowie, które odbędą się w dniach 27 i 28 października. Zapraszamy na spotkanie z Festiwalem Filmowym NNW w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki – im Marii Konopnickiej na ul. Strażackiej 5. Wstęp wolny!

Retrospektywa Festiwalu Filmowego NNW (Niepokorni Niezłomni Wyklęci) w Ciechanowie rozpocznie się w czwartek 27 października o godzinie 11.00 projekcją filmu „1939. Oblężenie Warszawy” w reżyserii Eugeniusza Starky’ego. Film zdobył nagrodę główną – Złotego Opornika, w konkursie Dokument Polski na tegorocznej XIV edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. Po projekcji przewidziane jest spotkanie reżysera z publicznością.

Retrospektywy to nie tylko dyskusje, wystawy czy projekcje filmów, które można było zobaczyć w tym roku w Gdyni, ale także spotkania z lokalnymi bohaterami i okazja do uhonorowania tych, którzy walczyli o naszą wolność a także tych, którzy w tej walce pomagali, cichych bohaterów drugiego planu. Nie inaczej będzie w Ciechanowie Podczas uroczystej Gali Retrospektyw Festiwalu NNW, która rozpocznie się o 13:00 wręczymy Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności. Podczas gali odbędzie się także koncert zespołu „Moja Rodzina” państwa Wiśniewskich z Glinojecka.

Drugi dzień ciechanowskiej Retrospektywy Festiwalu NNW, czyli piątek 28 października, rozpocznie się w PCKiSz o 9:00 warsztatami filmowymi dla młodzieży i pasjonatów kina. Poprowadzi je reżyser, operator, dokumentalista, fotografa, podróżnik, autor ponad 30 filmów dokumentalnych – Waldemar Czechowski.

Po warsztatach, o 11:00, rozpoczną się projekcje filmów dokumentalnych. Będzie można zobaczyć dokumenty pokazywane w tym roku podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni: „Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” w reż. Piotra Kloca, „Ostatni rozdział” w reż. Tomasza Łysiaka, „Operacja Gryf” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego oraz „Formoza. Polskie jednostki specjalne” w reż. Tomasza Nowaka.

Przez dwa dni retrospektyw, w PCKiSz w Ciechanowie będzie też można oglądać wystawę
„O Misiu Wojtku”. To pretekst nie tylko do opowieści o tym niezwykłym niedźwiedziu – kapralu, wytresowanym przez żołnierzy Andersa, ale także do zainteresowania historią Armii Andersa i pokazania szklaku, który przeszli żołnierze generała w czasie II Wojny Światowej. Wystawa przybliża także postać majora Wiesława Antoniego Lasockiego, pochodzącego z Ciechanowa żołnierza gen. Andersa, który jako pierwszy spisał historię Misia Wojtka.

Wstęp na wszystkie wydarzenie Retrospektywy jest WOLNY.

Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW w Ciechanowie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Projekt współfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Plan Retrospektyw Festiwalu NNW w Ciechanowie 27-28.10. 2022 r. w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki – im Marii Konopnickiej w Ciechanowie.

Czwartek 27.10.2022 r

11:00 – projekcja filmu „1939. Oblężenie Warszawy” (55’) reż. Eugeniusz Starky.
Unikalne pokolorowane filmy amerykańskiego korespondenta Juliena Bryana nakręcone w czasie oblężenia Warszawy we wrześniu 1939 roku. Po powrocie do Nowego Jorku Bryan zaalarmował świat, że Hitler ropoczął wojnę przeciw ludności cywilnej. Filmy nakręcone w Warszawie obejrzało 300 mln. ludzi na całym świecie.
12:00 – Spotkanie z reżyserem Eugeniuszem Starky.
13:00 – Uroczysta Gala Retrospektyw Festiwalu NNW w Ciechanowie. Uhonorowanie bohaterów statuetkami: Sygnet Niepodległości i Drzwi do Wolności. Koncert zespołu „Moja Rodzina” państwa Wiśniewskich z Glinojecka.

Piątek 28.10.2022 r

9:00 – 11:00 Warsztaty filmowe dla młodzieży i pasjonatów kina prowadzone przez reżysera, operatora, dokumentalistę, fotografa, podróżnika, autora ponad 30 filmów dokumentalnych – Waldemara Czechowskiego.

11:00 – 14:00 BLOK FILMOWY
11:00 – „Operacja Gryf” (52’) reż. Arkadiusz Gołębiewski.
Film opowiada niesamowitą historię życia generała Janusza Brochwicz – Lewińskiego ps. Gryf, który współtworzył Armię Polskiego Państwa Podziemnego i był m.in. dowódcą słynnej obrony Pałacu Michla podczas pierwszych dni Powstania Warszawskiego.

11:55 – „Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” (55’) reż. Piotr Kloc.
Pełna unikatowych materiałów archiwalnych opowieść o wielkim zwycięstwie i tragicznej śmierci pilota Franciszka Żwirki i konstruktora jego samolotu – Stanisława Wigury. Ich wygraną w międzynarodowych zawodach lotniczych w 1932 roku, od katastrofy, w której obaj zginęli – dzieli zaledwie…15 dni.

12:50 – „Ostatni rozdział” (69’) reż. Tomasz Łysiak.
Bohaterami filmu są ostatni żyjący żołnierze Armii Andersa, którzy co roku w rocznicę bitwy pod Monte Cassino udają się w swoistą pielgrzymkę do Włoch, by oddać hołd poległym kolegom.

14:00 – „Formoza. Polskie Jednostki specjalne” reż. Tomasz Nowak.
Komandosi Formozy, ich spektakularne akcje i wyjątkowo trudne szkolenie. Film ukazuje wymagający proces selekcji i szkolenia kandydatów do Formozy. Oglądamy spektakularne działania morskie, lądowe i powietrzne przeprowadzane na całym świecie.

Czym są Retrospektywy Festiwalu NNW ?

Retrospektywy NNW to gdyński Festiwal Filmowy w wersji skróconej. Organizujemy w różnych miejscach w Polsce dwudniowe święto filmu, historii i lokalnych bohaterów, aktywizujemy młodzież. Jesteśmy w trasie nieprzerwanie od ponad dziesięciu lat. Zawitaliśmy ze swoim programem do kilkudziesięciu miejscowości na terenie Polski oraz zagranicą, w tym do Pragi, Paryża, Londynu i Chicago.

Festiwal NNW ciągle w trasie.

Naszą ideą jest, by echa gdyńskiego Festiwalu Filmowego NNW rozbrzmiewały przez cały rok. Dlatego w ramach Retrospektyw NNW odwiedzamy miasta z wybranymi filmami prezentowanymi w Gdyni zapraszając na dwudniowe święto filmu dokumentalnego poświęconego historii, wręczając uhonorowania lokalnym bohaterom, organizując kursy filmowe dla młodzieży i warsztaty dla samorządowców a także wystawy, panele dyskusyjne, koncerty.

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
PAWLOWSKI-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
PAWLOWSKI-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska