Dziś, 31 sierpnia, na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich o godz. 17.30 odbędzie się czwarte z wakacyjnego cyklu „Spotkanie z teatrem”. Spektakl „Osmędeusze” zaprezentuje Teatr Pijana Sypialnia. W tym samym miejscu, o godz. 19.30 zaplanowane jest także drugie z muzycznego cyklu spotkanie „Jazz w STUDIO”. Wystąpi Brass Federacja. Wstęp na obydwa wydarzenia jest bezpłatny.

Pijana Sypialnia to największy w kraju teatr niezależny, założony 6 lat temu w Warszawie przez aktorów, tancerzy, muzyków i wokalistów. Widowiska wystawia zarówno w salach teatralnych, jak i w plenerze. „Osmędeuszy” nazywa się współczesnymi „Dziadami”. Akcja wystawianego przez Pijaną Sypialnię dramatu Mirona Białoszewskiego rozgrywa się w przedwojennej Warszawie. Pięciu aktorów wciela się w osiemnaście postaci. Każda z nich opowiada swoją wersję tragicznej miłości Teosi i żonglera Sylwestra.
„Osmędeusze” to czwarte i zarazem ostatnie przedstawienie z wakacyjnego cyklu. Pierwsze ze spotkań z teatrami ulicznymi, z udziałem Teatru Kultureska, odbyło się 6 lipca, drugie – z udziałem Pijanej Sypialni 20 lipca, trzecie – z Kultureską 10 sierpnia.

Kolejne dzisiejsze wydarzenie na zamku będzie skierowane do fanów muzyki instrumentów dętych. W ramach „Jazzu w STUDIO” wystąpi Brass Federacja – 6-osobowy zespół instrumentalistów dętych blaszanych. Prócz 2 trąbek, 2 puzonów i suzafonu, w ich twórczości obecne są dźwięki perkusji. Artyści wykonują zarówno przeboje z gatunków rock, pop, reggae, funk, jak również własne kompozycje.
Pierwszy raz wydarzenie „Jazz w STUDIO” miało miejsce 27 lipca. Wówczas wystąpił zespół Cup of Time. Z uwagi na modernizację siedziby miejskiej jednostki kultury, wydarzenia organizowane są w innych lokalizacjach. Dzisiejsze odbędzie się we współpracy z Muzeum Szlachty Mazowieckiej.

Dodatkową niespodzianką będzie finałowy pokaz tańca z ogniem, w wykonaniu grupy Maori. Podczas spotkań będzie można wesprzeć „Tornister Fest” – akcję kompletowania szkolnych wyprawek dla potrzebujących, współorganizowaną przez Fabrykę Kultury Zgrzyt i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Przynieść można zeszyty, piórniki, kredki, długopisy, tornistry oraz wszystko, co może przydać się uczniom.

„Spotkania z teatrem” jak i „Jazz w STUDIO” to dwie cykliczne propozycje z tegorocznej oferty Ciechanowskiego Ośrodka Edukacji Kulturalnej STUDIO.

 

red.