Za nami XXIX Koncert Noworoczny GALA 2019. Odbył się w sobotę, 12 stycznia 2019 r. GALĘ 2019 tradycyjnie rozpoczęła dyrektor PCKiSz dr Teresa Kaczorowska. Życzyła, aby rozpoczynający się 2019 rok przyniósł szczęście, dużo zdrowia i same dobre dni. Powitała zgromadzonych gości. Oficjalnie GALĘ otworzyła jako patron Starosta Powiatu Ciechanowskiego – Joanna Potocka-Rak. Wieczór był wyjątkowy. Przybyło wielu znamienitych gości, a GALA 2019 składała się, jak wszystkie do tej pory, z dwóch części oraz antraktu.

Pierwsza część, to najciekawsze dokonania artystyczne w regionie minionego roku i wręczono za nie statuetki – mosiężne z wizerunkiem patronki PCKiSz, Marii Konopnickiej – „Sukces Artystyczny Roku 2018”. PCKiSz przyznało je już po raz ósmy – za ogólnopolskie i międzynarodowe sukcesy w dziedzinie kultury. Statuetek było wyjątkowo dużo, bo aż dwanaście. A otrzymali je: Zespół „La – Ti – Do” – zespół muzyczny ze Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Ciechanowie, który tworzą uczniowie oraz absolwenci szkoły, prowadzony przez Hannę Długołęcką; Julia Zajkowska – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie, absolwentka Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Ciechanowie, wokalistka zespołu „La-Ti-Do” prowadzonego przez Hannę Długołęcką oraz Żywioły Art” Anny i Piotra Rzeczkowskich; Szymon Pogorzelski – absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie, wokalista Studium Piosenki „dEs” z PCKiSz Grzegorza Chodkiewicza; Piotr Żandarski – uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Mławie. Z Ciechanowem wiąże go osoba nauczyciela – Pani Tatiany Fedorczuk-Eichler. Ten młody pianista wielokrotnie występował w różnych imprezach kulturalnych, m.in. trzykrotnie w koncertach z cyklu „Chopin nad Łydynią”, wzbogacając kulturę muzyczną naszego miasta, dzięki czemu jest już rozpoznawalny przez ciechanowskich melomanów; Alicja Kłosińska – uczennica Liceum Aktorskiego „LART STUDIO” w Krakowie, absolwentka Gimnazjum nr 1 w Ciechanowie, była wokalistka Studium Piosenki „dEs” z PCKiSz Grzegorza Chodkiewicza; Agata Mysiakowska – uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie; Konstancja Molewska – uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie, Wydział Wokalny; Natalia Jopek – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Stanisława Moniuszki w Ciechanowie; obecnie od września 2018 r. jest uczennicą Filii PSM II st. w klasie fortepianu Pani Moniki Marut; Alicja Stypik – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie; Barbara Kolak – uczennica Szkoły Podstawowej TWP w Ciechanowie, aktorka Teatru „Klapsik” z PCKiSz Edyty Bojkowskiej – Kolak; Maja Fijałkowska – wokalistka Studium Piosenki „dEs” z PCKiSz Grzegorza Chodkiewicza, uczennica Technikum Mundurowego w Ciechanowie; Formacja Artystyczna “FreakShow” – Zespół akrobatyczno-taneczny, który powstał w 2010 r. w Ciechanowie. Założycielką i choreografem zespołu jest Agnieszka Grzejda. Uczestnikami są dzieci i młodzież w wieku 6-16 lat i trenują w trzech grupach tanecznych. Laureaci dali wspaniały koncert, prezentując swój kunszt wokalny, muzyczny i recytatorski.

W drugiej części zaprezentowano fragmenty dwóch niezwykłych spektakli, poświęconych 100-leciu Odzyskania Niepodległości Polski: „Przepromienienie, czyli sen się ziścił” Bożenny Beaty Parzuchowskiej, w wykonaniu Teatru „Rozmyty Kontrast” Andrzeja Liszewskiego oraz „W sercu i w pamięci”, w wykonaniu Zespołu Tańca Nowoczesnego „FUNNY” z PCKiSz Jolanty Szlagowskiej oraz Teatru Tańca „FAKT” Stowarzyszenia Akademia Kultury.
A podczas przerwy, która trwała ponad godzinę, goście spotkali się podczas bankietu, bo Gala to duży salon towarzyski. Wsparli też młode talenty artystyczne. W holu kwestowali na Funduszu „Sztuka Młodych” ciechanowscy dziennikarze, ponadto artyści sprzedawali cegiełki, a w Galerii im. B. Biegasa odbyła się aukcja dzieł sztuki, którą poprowadził Wojciech Garliński. W tym roku wszystkie dzieła sztuki pochodziły z darów artystów plastyków z całego Mazowsza – było to dokładnie 41 prac (obrazów, artystycznych fotografii, grafik, rzeźb), podarowanych przez 28 artystów, z całego Mazowsza, a także jednego – Władysława Maławskiego – ze Lwowa. To piękny gest starszych artystów dla młodych. Wszystkie zebrane pieniądze zasilą w tym roku Fundusz „Sztuka Młodych”, przeznaczony na stypendia dla najbardziej zdolnych artystów Ziemi Ciechanowskiej. Zebrano ich łącznie 13.672 zł. Wszyscy, którzy dołożyli się do wsparcia młodych talentów uczestniczyli w losowaniu upominków. A za rok Jubileuszowa XXX GALA 2020!
Red.

no images were found