Jeżeli otrzymujesz za pomocą komunikatora internetowego prośbę o ,,pożyczkę,, i wysłanie kodu mobilnej płatności, nie działaj pochopnie. Wystarczy sprawdzić czy osoba, która napisała do nas rzeczywiście potrzebuje pomocy. Należy zrobić to przez bezpośredni kontakt. Najprościej zadzwonić do tej osoby. Tylko w ten sposób możemy faktycznie zweryfikować, czy korespondujemy ze znajomym, czy też mamy do czynienia z oszustem. Niestety kolejne osoby padły ofiarą internetowego oszustwa.


Wczoraj (26.07) ciechanowscy funkcjonariusze zostali zawiadomieni o kolejnym oszustwie, za pomocą popularnego komunikatora na jednym z portali społecznościowych. Sprawca włamał się na konto społecznościowe mieszkańca powiatu ciechanowskiego. Jak to zrobił? Na jednym z internetowych portali ogłoszeniowych wystawił na sprzedaż przyczepkę samochodową. Gdy 43-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego odpowiedział na ogłoszenie sprzedawca wysłał mu link, za pomocą którego pokrzywdzony zalogował się na swój profil na portalu społecznościowym. Umożliwiło to oszustowi przejęcie konta 43-latka i wysłanie wiadomości do znajomych z prośbą o przesłanie kodu systemu płatności mobilnej. Niestety córka mężczyzny, która otrzymała taką wiadomość, wysłała kod na kwotę 200 zł. W prośbę pożyczki uwierzył również kolega 43-latka, który nic nie podejrzewając przesłał kod na kwotę 500 zł.

Policjanci przypominają – często stosowaną przez oszustów metodą jest podszywanie się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracanie się z prośbą o pilną pożyczkę. Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie kodu w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze.

Przestrzegamy – jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie. Sprawdźmy najpierw, czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy, rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy – zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Pamiętajmy o tym, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów. Pamiętajmy również o tym, aby nie klikać w linki przesłane nam od nieznanych osób.

 

źródłó:KPP Ciechanów

fot.pixaby

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska