Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynków i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.
W poniedziałek , 3 lutego o godz. 19:20 do Stanowiska Kierowania w Ciechanowie wpłynęła informacja o miejscowym zagrożeniu w budynku wielorodzinnym w Ciechanowie przy ul Sienkiewicza. Na miejsce natychmiast udały służby ratunkowe.
– Na miejscu KDR stwierdził, że w jednym z lokali mieszkalnych niewielkie stężenie tlenku węgla. Jedna z osób uskarżała się na dolegliwości na skutek przebywania ww. lokalu. KDR polecił zabezpieczyć teren zdarzenia, ewakuować lokatorów na zewnątrz i udzielić im pomocy medycznej, zadysponować na miejsce zdarzenia ZRM oraz przedstawiciela TBS Ciechanów, przewietrzyć mieszkanie poprzez otwarcie pozostałych okien, sprawdzić pozostałe mieszkania w tym samym pionie budynku pod kątem zagrożenia ze strony CO. W wyniku kontroli w/w mieszkań stwierdzono, że w jednym z mieszkań występuje niewielkie stężenie CO. W związku z powyższym KDR polecił ewakuować jedynego użytkownika lokalu i udzielić mu pomocy do momentu przybycia ZRM, wygasić w palenisku oraz przewietrzyć lokal poprzez otwarcie okien. Dokonano również sprawdzenia mieszkania na parterze, jednakże nie stwierdzono w nim zagrożenia. Po przybyciu ZRM i przeprowadzeniu wywiadu przez lekarza z poszkodowanymi, lekarz uznał, że pomocy wymaga jedynie jedna osoba, która po przebadaniu pozostała na miejscu zdarzenia. Po przewietrzeniu i ponownym sprawdzeniu lokali urządzeniem pomiarowym nie stwierdzono obecności tlenku węgla. W trakcie działań na miejsce przybył Komendant Powiatowy PSP w Ciechanowie oraz przedstawiciel TBS Ciechanów, któremu przekazano miejsce prowadzonych działań – relacjonuje przebieg działań mł. kpt. Damian Kołpaczyński z KP PSP w Ciechanowie.
W działaniach trwających 59min udział brał jeden zastęp straży pożarnej.

lim.

Fot. KP PSP Ciechanów 

Znajdź nas na FB