O tym, jak bardzo nieprzewidywalne i niebezpieczne są internetowe inwestycje, przekonała się kolejna mieszkanka powiatu ciechanowskiego. Skuszona obietnicą szybkiego zysku kobieta zainwestowała w fotowoltaikę. Niestety straciła prawie 25 tys. złotych. Ostrzegamy-zanim wpłacisz pieniądze, upewnij się, komu je przekazujesz!
Fałszywe inwestycje to metoda często stosowana przez oszustów. Ma ona na celu zwabienie potencjalnych klientów m.in. za pośrednictwem portali społecznościowych, gdzie obiecywane są wysokie zyski po zainwestowaniu minimalnych kwot, w krótkim czasie i bez ryzyka utraty pieniędzy. Sprawcy tworzą fikcyjne platformy inwestycyjne np. w kryptowaluty, spółki skarby państwa lub alternatywne źródła energii. Po utworzeniu konta na takiej platformie, podaniu danych i wpłacie początkowej kwoty inwestycyjnej, na podany przez nas numer telefonu, po niedługim czasie dzwoni „przedstawiciel firmy”. Zwykle osoba ta namawia do zainstalowania na swoim komputerze bądź telefonie aplikacji do zdalnej obsługi pulpitu, która ma ułatwić proces inwestycyjny. W rzeczywistości aplikacja pozwala przejąć kontrolę nad urządzeniem, na którym jest zainstalowana. W ten sposób oszuści po uzyskaniu dostępu do urządzenia, a następnie rachunków bankowych swojej ofiar i dokonują licznych operacji finansowych.
Ofiarą oszustów padła kolejna mieszkanka powiatu ciechanowskiego. Kobieta odebrała telefon od osoby podającej się za przedstawiciela branży fotowoltaicznej, który zachęcał do inwestowania. Rozmówca gwarantował szybkie i wysokie zyski. Skuszona atrakcyjną ofertą kobieta zainwestowała kilkaset złotych. Postępowała zgodnie z instrukcjami, które konsultant przekazywał jej w czasie rozmów telefonicznych. Niestety przestępca uzyskał również zdalny dostęp do rachunku bankowego kobiety i wykonał z niego przelew środków na inne konto. Mieszkanka powiatu ciechanowskiego straciła w ten sposób prawie 25 tys. złotych.
źródło:KPP Ciechanów